in , ,

Mestalla Stadyumu Tribününe Heykeli Dikilen Görme Engelli Taraftarın Müthiş Hikayesi

UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 Turu rövanşında Valencia ile Atalanta karşı karşıya geldi. Koronavirüs nedeniyle seyircisiz oynanan maç büyük bir sessizlik içinde oynanmıştı.

Mestalla Stadyumu’nda karşılaşmadan daha çok dikkat çeken bir görüntü vardı, 3 yıl önce hayatını kaybeden görme engelli Valencia taraftarı Vicente Navarro Aparicio’nun heykeli…

Vicente Navarro Aparicio sıkı bir Valencia taraftarıydı. 1985 yılında 54 yaşındayken, retina körlüğü nedeniyle görme yetisini kaybetmiş fakat tribünlerden hiç ayrılmamıştı.

1928 doğumlu olan Navarro, 1948 yılında Valencia CF No.18 üyesi olmuştu. ve kulübün kendi evin de yani Mestalla Stadyumu’ndaki tüm maçlarını oğlu ile birlikte izledi.  Merkez bölümünün 15. sıradaki 164. kombine onlarca yıldır ona aitti. Maçlara gözü ile olmasa da ruhu ile şahit oldu.

Oğlu; “Ben onun gözüydüm. Altı yaşımdan beri onunla stadyumdayım.” demişti. 2004 yılındak Valencia hem lig şampiyonu olmuş hem de UEFA kupasını kazanmıştı. 2004 yılı oğlunun değişiyle Vicente Navarro Aparicio’nun hayatının en mutlu yılıydı.

Valencia Kulübü, 100. yılı kutlamalarına şahit olamayan ve 2 yıl önce vefat eden bu unutulmaz taraftarının anısını yaşatmak ve Aparicio’yu ölümsüzleştirmek için onun yeri olan 164 numaralı kolduğun olduğu yere bronz bir heykelini yaptırdı.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Kendi Kalesine Attığı Gol, Hayatına Mâl Olan Futbolcu “Andrés Escobar”

Hiç Futbol Oynamamış En Büyük Futbolcu, Carlos Kaiser’in Sıradışı Öyküsü

Sheffield United’ın 153 Kiloluk Efsane Kalecisi “Şişman Foulke”

Dünya Futbol Tarihinin En Onursuz Golü!

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Tarık Cebeli

Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Dikkate Alınmaması Gereken Hurafeler!

Hiçbir Yerde Duyamacağınız Birbirinden Acayip 20 Genel Kültür Bilgisi