in

Mastercard, Kripto Para Ödeme Sistemi Kurdu

Kripto paralara konusunda resmi regülasyonlar Türkiye gibi tüm dünyada tartışılırken en yaygın ödeme servislerinden birisi olan Mastercard, kripto paralarla ödeme yapmayı kolaylaştıracak bir sistemi test etmeye başladı.

Kripto paralar, standart paralar kadar hayatımızın içinde değiller, zira resmi tertip etmeler ve bu işlemleri vergilendirme çalışmaları daha bitirmedi. Hem de bu yüzden geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye’de kripto para ile ödeme yapma işlemleri resmen yasaklandı. Ülkemizde kripto paralarla ödeme işlemlerinin ne vakit serbest bırakılacağına dair daha net bir izah yok, ancak evrensel finans şirketleri yeniliklere ayak yalana devam ediyor. 

Bu şirketlerden birisi de dünyanın en yaygın ödeme sitemlerinden birisini sunan Mastercard. Kripto para ile ödeme işlemleri için Circle başta olmak üzere, alanında başarılı birkaç şirketle bir araya gelen Mastercard, kripto paraların hatıranda itibari paraya dönüştürülmesini sağlayacak bir sistem kurdu. 

Mastercard’ın kripto para borsa ve cüzdanlarına bağlı kartı ile ödeme yapılabilecek. Alıcı işletmeler, kripto parayı hatıranda itibari paraya, başka bir deyişle dolara veyahut TL’ye çevirebilecek:

Mastercard’ın kripto para ödeme ortaklarından birisi olan Circle’ın geliştirdiği sabit kripto para birimi (stablecoin) USDC, sistemin temelini oluşturacak. Bu sayede müşteriler de kripto para kabul eden bir işletmeye, kripto para cüzdanlarına bağlanabilen Mastercard özellikli banka/kredi kartı ile ödeme yapabilecekler. Yapılan ödemeler işletmenin hesabına USDC ile önce USDC cinsinden, hemen peşinden da direk dolar olarak geçiş yapacak.

Elbette sistem test mertebesinde olduğu için şu an geçerli olan USDC, dönüşüm yapılan itibarı para birimi ise şu an için yalnızca Amerikan doları. Türk Lirası’na bağlı bir ağ ile benzer bir şekilde hatıranda TL dönüşümleri de yapılabilir, ancak bunun önce ülkemizdeki yasağın kaldırılması, resmi regülasyonların bitirmesi ve Mastercard’ın somut bir adım atması gerekiyor.

Mastercard’ın dijital varlıklardan mesul başkan yardımcısı Raj Dhamodharan, “Son zamanlarda her kripto para şirketi kripto parayı ananesel bir itibari paraya dönüştürebilecek altyapıya sahip değil. Biz bunu kolaylaştırıyoruz.” izahında bulundu. Mastercard’ın daha fazla stablecoin (Değeri itibari paraya endeksli para birimleri) ile anlaşmaya varması, projenin ağını gittikçe genişletecek. 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Milli Eğitim Bakanı'ndan LGS İddiaları ile İlgili Açıklama:

Jüpiter'in Yeni Bir Uydusu Daha Keşfedildi