MARILYN MONROE ASLINDA KİMDİR?

Alımı ve sempatikliği ile dönemin tüm erkeklerini kendine hayran bırakan kadın aslında kimdir?


33
228 Paylaşım, 33 points

Gerçek isimi Norma Jeanolan Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Los Angeles, California’da doğdu. Babası Edward Mortensen, annesini Norma doğmadan önce bırakıp gitmişti. Açlık ve sefalet içinde geçen küçüklük seneleri, annesi Gladys Baker’ın ağır bir sinir nöbeti geçirip hastaneye kaldırılması ile daha da karardı. Norma’nın yetimhanedeki hayatı işte bu talihsiz olayla başladı. 8 yaşında cinsel tacize uğrayan Norma Jean, bir tanıdıklarının yanında kalırken vakit içinde istenmeyen konuk vaziyetine düştü ve 16 yaşında hayatının en zor kararını verdi. Yetimhaneye dönmeyecek ve fabrikada işçi olarak çalışan Jim Doughertyile izdivaç edecekti. 1942 Haziran’ında Jim ile izdivaç eden Norma’nın evliliği uzun sürmedi ve 1946 Eylül’ünde bitti.
Burbank’ta bir fabrikada çalışırken baht yapıtı resimleri çekildi ve modelliğe başladı. Tanınmış kişi film yapımcısı Howard Hughes tarafından keşfedildi ve adı Marilyn Monroe olarak değiştirildi. İlk başlarda küçük rollerde, suskun sakin sarışın bir kız olarak kendini gösteren Marilyn, “Love Happy” (1949) ve “All About Haneye” (1950) filmlerinden sonra başarıyı yakaladı. Tabiiliğine, cazibesini ve dişiliğini de ilave ederek, sessiz sakin sarışın kız “Sarışın Bomba” olarak hatırlalan bir idole dönüştü. 1950 senesinde tanıştığı profesyonel beyzbol oyuncusu Joe Di Maggio ile 1954 Haziran’ında dünya evine girdi.

“Niagara”, “Gentlemen Prefer Blondes”, “How to Marry A Millionaire” isimli filmlerle ününe ün katan Marilyn, herşeyin tabii ve içten olması gerektiğini müdafaa ederdi. Belkide bu düşüncesi sayesinde film yapımcılarının ve resimcilerin düşü haline geldi. 1954 senesinin Ekim ayında ikinci eşinden de ayrılan Marilyn’in evliliğini bitiren en büyük etkenin, şöhreti ve sarışın seksi bomba imajı olduğu söylendi.

1956 senesi ise Marilyn için çok hızlı geçti. Kendi firması olan Marilyn Monroe Productions’ı da bu sene içinde kuran seksi yıldız, 29 Haziran’da da bir oyun yazarı olan Arthur Miller ile üçüncü evliliğini yaptı. Kariyerini kötü istikamette etkileyen, uyuşturucu ve içki bağımlılığı da bu dönemde başladı. Psikolojik problemler içinde kendini unutan Marliyn Monroe, 21 Haziran 1961 senesinde üçüncü eşinden de ayrıldı.

Ne var ki 5 Ağustos 1962 senesinde Brentwood’daki evinde ölü bulunan tanınmış kişi yıldız, aşırı dozda uyku ilacı alarak hayatına kıymıştı. Olayın bir intihar değil cinayet olduğu iddiaları ortaya atılmış, sebep olarak ta Kennedy ile olan birlikteliği öne sürülmüştü. Marilyn, 8 Ağustos 1962’de California’da defnedildi.

20.yy’ın seksi bombası olarak kabul edilen Marilyn Monroe, yarım kalan filmi”Something’s Gotto Give” i asla bitiremedi. Solak olduğu bilinen ünlü yıldızın vazgeçemediği ve yanından ayırmadığı tek şey “Chanel No:5” parfümüydü.

Ölümünden sonrada unutulmayan güzel yıldız, 1999 senesinde People Magazine tarafından “Dünyanın En Seksi Kadını” seçildi. Yeniden 1999 senesinde Playboy mecmuası tarafından “20.yy’ın En Seksi Starı” seçilen Marilyn Monroe’nun sayısız filmi ve ödülü bulunmakta. Ayrı olarak Elton John’un “Candle in the Wind” isimli parçasını Marilyn’e itham ettiği bilinmektedir.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

33
228 Paylaşım, 33 points