in

Marieta Adaları’nda Bulunan “Saklı Plaj”

Gözlerden uzak bir ada düşünün şimdi. Hayalinizdeki adanın yeşillik içinde olduğunu düşünmek zor olmasa da ufak bir yönlendirme yapmak istiyorum. Hayal ettiğiniz bu yeşilliğin ortasında kocaman delik olduğunu düşleyin. Bu delik veyahut obruk, bulunduğu adanın çevreninde olduğu gibi bir kumsala sahip. Adanın içinde bir delik… Kendi kumsalı olan bir obruk… Gizli Plaj (Hidden Beach), Meksika’nın Marieta Adaları’ndaki cennet parçasına hoş geldiniz.

Gizli Plaj’ın öyküsü başlıyor

Meksika Galapago, Beach of Love (Aşkın Kumsalı), Playa Del Amor (Aşk Kumsalı) isimleriyle de bilinen Gizli Plaj, isiminin hakkını veriyor. Zira bu pitoresk görüntü çok uzun yıllar süresince haberimiz olmadan varlığını sürdürdü.

Gizli Plaj, Meksika’nın Puerto Vallarta şehrinin batısında bulunuyor

Volkanik faaliyetler sonrası oluştuğu belirtilen bu obruk, ayrı olarak Meksika silahlı gücünün 1900’lü senelerde başlattığı bomba tecrübeleri sonrası gördüğümüz şeklini almış. Takriben 60 senelik bomba tecrübelerinin hemen peşinden bölgenin faunasında (direy) da ciddi meseleler olmuş haliyle. Neyse ki ada, bu askeri eylemlere itiraz eden aktivistlerin protestoları sonrası huzur bulma talihini yakalamış.

Gizli Plaj, ilgi görse de turist akınına uğramıyor zira…

Bölge, son senelerde ün kazandı. İnternette dolaşıma giren resimlerle isiminin duyulması, adanın ve ada içindeki saklı cennet tablosunun popüler olmasına taban hazırladı.

Ancak Meksikalı yetkililer bölgeyi imara açmak, talan etmek veyahut orada kocaman bir mevsimlik saray yapmak yerine işi sıkı tutmaya karar vermiş ve yalnızca destur alabilenlerin adanın güzelliğini tecrübelemesine imkan tanımış. İşte bu sayede biz insan kaynaklı olası zararların önüne set çekilebilmiş.

Adaya turist akının olmamasının bir başka sebebi ise erişim meselesi.

Gizemli plaja gidebilmenin iki yolu var

Bu plaja erişmek oldukça zor. İlk tercih adanın altında yer alan bir su altı tüneli. Su düzeyinden takriben 1.5 metre yüksekliği olan tünelden yüzmek için gelgit düzeyine dikkat etmek gerekiyor. Diğer bir yol ise helikopterle sağlanabilecek erişim. Yetkililerin müsaade ettiği tur şirketlerinin bu hizmeti de sunduğu belirtiliyor.

Adaya erişmek, bu gizli kumsaldaki tecrübesi yaşamak görüldüğü gibi pek kolay değil. Güzel olan hiçbir şeyin kolay erişilebilir olmadığı gibi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Saçınızın Sağlıklı Olup Olmadığını Kontrol Etmenin 4 Yolu

13

Jennifer Aniston’ın Giyerek Trend Haline Getirdiği 13 Şey