Malcolm X Davasını 55 Yıl Sonra Yeniden Başlatan Netflix Belgeseli

Netflix yapımı olan Malcolm X'i Kim Öldürdü? (Who Killed Malcolm X?) belgeseli, 55 yıl önce kapanan cinayet dosyanın yeniden açılmasını sağladı.


71
9 Paylaşım, 71 points

Netflix’te yayınlanan ‘Malcolm X’i kim öldürdü?’ isimli belgesel, 55 yıl önce kapanan cinayet dosyanın yeniden açılmasını sağladı. Manhattan Bölge Savcılığı’nın açıklaması, Netflix’te ‘Malcolm X’i kim öldürdü?’ isimli belgeselin yayınlanmasından birkaç gün sonra geldi. 

6 bölümden oluşan belgesel serisinde, tarihçi Abdurrahman Muhammed, Malcolm X suikastıyla ilgili doğru kişilerin yakalanıp yakalanmadığının da içerisinde bulunduğu sorulara yanıt arıyor.

İnsan hakları savunucusu Malcolm X, 21 Şubat 1965’te New York’ta yaptığı bir konuşma sırasında vurularak öldürmüştü. Açılan davanın ardından 3 kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Savcılığın açıklamasında, haksız yere mahkum edilen kişileri temize çıkarmayı hedefleyen bir kar amacı gütmeyen kurum olan Innocence Project (Masumiyet Projesi) ile birlikte çalışılacağı ifade edildi.

Suikasttan bir yıl sonra Mucahid Abdul Halim, Muhammed Abdul Aziz ve Halil İslam isimli 3 kişi ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Aziz ve İslam yıllar boyunca masum olduklarını savunarak, aklanmaya çalışırken, Mücahid Abdul Halim suikastta rol oynadığını kabul etmiş ancak Aziz ve İslam’ın masum olduğunu söylemişti.

Suikast yıllardır bir muamma olarak kaldı, üzerinde en fazla konuşulan ihtimal ise bu suikastın bir zamanlar peşinden gittiği Elijah Muhammed ve CIA işbirliğiyle gerçekleştirilmiş olduğuydu.

Müslümanlar, özgürlükçüler, insan hakları savunucuları, sosyalistler ve daha birçok grup, kendilerinde Malcolm X ile özdeşleştirecekleri bir yan bulmuşlardır.

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

71
9 Paylaşım, 71 points