in

Lezzetli ve Pratik Pandispanya Tarifi

Konu pastacılık olduğunda akla gelen ilk tariflerden biri pandispanya tarifi. Hemen hemen her pastanın temelini oluşturan bu tarif, bir hayli değişik çeşide sahip. Tabii hiç biri ustaca yapılmış klasik bir pandispanyanın yerini tutmuyor  Konu pandispanya tarifi olduğunda oldukça kolay bir tarif olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çok fazla püf noktası var  Pofuduk ve hafif bir pandispanya yapmak, sandığınızdan çok daha zor! Yeniden de endişelenmeniz hiç gerek yok!  En pratik ve lezzetli pandispanya tarifini sizler için araştırdık. İşte tüm püf noktalarıyla pandispanya tarifi ve pandispanya süslemesi…

Pandispanya nedir?

Pandispanya tarifi vermeden önce pandispanyanın ne olduğunu iyice anlayalım  Buğday unu, şeker ve yumurta bazlı bir kek çeşidi olan pandispanya, pastaların temelini oluşturuyor. Pandispanya tarifi, bölgeden bölgeye farklılık gösteriyor. Ek olarak pandispanyalar, aromasına ve pişirme metoduna göre de ayrılıyor. Dokusu süngere benzeyen bu hafif ve kabarık kek, bilhassa doğum günü pastalarının vazgeçilmezi olmuş vaziyette 

Pandispanya tarifi

4 adet yumurtanın sarılarını ve beyazlarını dikkatli bir şekilde ayırın. Beyazlara 2 yemek kaşığı toz şeker ilave ettikten sonra güzelce çırpın. Karışımın pofuduk bir kıvama gelmesi çok ehemmiyetli! Ayrı bir kaba 1.5 su bardağı un, ½ su bardağı pudra şekeri ve 1 paket kabartma tozunu eleyin. Yumurta sarılarına ½ çay bardağı su ilave ederek hızlıca karıştırın. Katılaşan yumurta beyazlarına unlu karışımı ve yumurta sarılarını yavaşça ilave edin. Tüm malzemeleri 2 dakika kadar karıştırın. Tabanını yağlı kağıtla kapladığınız pandispanya kalıbına harcı ilave edin ve evvelce ısıtılmış 170 derece fırında 20 dakika kadar pişirin. 20 dakikanın nihayetinde fırını kapatın ve pandispanyayı 2 dakika kadar fırının içerisinde dinlenmeye bırakın. Hemen peşinden oda sıcaklığında dinlendirin ve dikkatli bir şekilde kalıptan çıkarın. Kesmeden önce pandispanyanın tamamiyle soğumasını bekleyin.

Pandispanya yapımının püf noktaları

  • Konu pandispanya tarifi olduğunda malzemelerin miktarı ile ilgili oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Bu yüzden bir hassas tartı veyahut ölçü bardağı kullanmanızı öneriyoruz.  Pandispanya yapımında zamanlama büyük ehemmiyet taşır. Tarifi hızlı bir şekilde yapmadığınızda kek sönebilir, dolayısıyla istediğiniz neticeleri alamayabilirsiniz. Bu yüzden kullanacağınız tüm malzemeleri evvelce hazırlamalı, fırını çalıştırmayı unutmamalısınız.
  • Kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olduğundan emin olmalısınız.
  • Un ya da kabartma tozu gibi kuru malzemeleri kesinlikle elemeli, sıvı malzemelerle karıştırmadan önce kendi aralarında karıştırmalısınız. Şayet daha başarılı bir pandispanya pişirmek istiyorsanız pasta unu gibi pastacılık için özel üretilen malzemeleri de kullanabilirsiniz.
  • Malzemeleri cam kapta çırpmaya önem vermelisiniz. Yumurtalar plastik kapta çırpıldığında yeteri kadar hava almaz. Bu vaziyet da kekinizin kabarmasını önler. Şayet çırpma işlemini cam kasede yaparsanız daha hafif ve pofuduk bir pandispanya elde edersiniz.  
  • Konu pandispanya tarifi olduğunda kürdan ve bıçak kullanmaktan uzak durmalısınız. Kekin pişip pişmediğini anlamak için parmağınızla pandispanyanın üzerine bastırabilirsiniz. Şayet oluşan çukur spontane düzeliyorsa pandispanyanız pişmiş demek 
  • Pandispanya pişirirken fırının kapağını daimi olarak açmaktan kaçının. Hem de olası olduğunca açmayın 
  • Pişirme sırasında fırının bir köşesine ısıya dayanıklı bir kap içerisinde su koyarsanız buharlaşan suyun tesiriyle pandispanyanız daha yumuşak olacaktır.

Pandispanya nasıl kesilir?

Pandispanyayı kesmeden önce tamamiyle soğuması gerektiğinden söz etmiştik. Pandispanyayı düzgün bir şekilde kesmek, ne yazık ki çok zor  Şayet katlı bir pasta hazırlamak istiyorsanız veyahut pandispanyanın arasına bir malzeme yerleştirmek istiyorsanız önünüzde iki tercih bulunuyor. Ya pandispanya hamurunu ikiye ayırabilir ve iki parça halinde pişirebilirsiniz ya da pandispanya kesmek için özel olarak üretilen tellerden kullanabilirsiniz. İlk seçenekte pandispanyaların eşit pişmeme ihtimali olduğu için riziko almanızı pek önermiyoruz  

Hazır pandispanya karışımları

Pandispanya tarifi sizin için zahmetliyse hazır pandispanya karışımlarından da kullanabilirsiniz! Tıpkı toz kek karışımları gibi olan hazır pandispanya karışımları, kısa müddet içerisinde mükemmel sonuçlar ele geçirmenizi sağlıyor.  

Pandispanya nasıl süslenir?

Pandispanya süslemek için bir hayli metot bulabilirsiniz. Bunlardan en çok seçenek edileni pastacı kreması kullanarak ara katları doldurmak. Tabii bir de taze meyveleri unutmayalım! . Pastanızın içini lezzendirdikten sonra dışını yeniden çeşitli kremalarla kaplayabilir, krema sıkma aparatı kullanarak kremadan çeşitli şekiller oluşturabilirsiniz. Ek olarak şekerleme, süsleme, kuruyemiş veyahut meyve kullanarak pastanızı süslemeniz olası.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Maymunların Yaşadıkları İşkence Dolu Süreç

Dünyanın En Küçük Hayvanları