in

Lewis Hamilton Şövalye İlan Edildi

Formula 1’de aldığı 96 galibiyetle Michael Schumacher’in rekorunu kıran Lewis Hamilton, Birleşik Kraliyet tarafından Yeni Sene Onur Listesi’nde gösterilerek şövalye duyuru edildi. 35 yaşında olan genç kaptan, bundan sonra Sir Lewis Hamilton olarak anılacak.

2020 sezonu, Formula 1 kaptanı Lewis Hamilton için muvaffakiyet ve ödüllerle dolu geçti. Michael Schumacher’in 7 sefer Formula 1 Dünya Şampiyonluğu rekoruna yetişebilen Hamilton, daha önceki usta kaptanın 91 galibiyet rekorunu kırıp, bu sayıyı 95’e çıkardı. 

İngiltere doğumlu efsane kaptan, 2008 seneninde ilk dünya şampiyonluğunu kazanmasının hemen peşinden, ülkeye vermiş olduğu hizmetten dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görüldü. Hamilton, tam 12 yıl sonra son galibiyetle beraber Birleşik Kraliyet tarafından şövalye duyuru edildi. 

Hamilton, şövalye duyuru edilen dördüncü F1 kaptanı oldu

Lewis Hamilton’ın şövalye unvanı alıp alamayacağı uzun müddettir konuşuluyordu. Genç kaptanın İngiltere yerine Monako’da yaşaması, bu unvanın verilmesi için kısmen uygun görülmüyordu. Ancak yayınlanan son haberlere göre Birleşik Kraliyet Başbakanı Boris Johnson olaya şahsi bir müdahalede bulundu ve Hamilton’ın sportif başarılarından dolayı ödüllendirilmesini sağladı. Hamilton, Kraliçe Elizabeth’in Yeni Sene Onur Listesi’nde gösterilerek şövalye duyuru edildi. 

Lewis Hamilton, Sir Stirling Moss, Sir Jackie Stewart ve Sir Jack Brabham’dan sonra şövalyelik unvanı alan dördüncü Formula 1 kaptanı. 35 yaşında olan genç kaptan, bundan sonra Sir Lewis Hamilton olarak anılacak. 

Yeni sezonda Formula 1’in yeni CEO’su olacak Stefano Domenicalli, Hamilton’ın şövalye duyuru edilmesinin hemen peşinden şu sözleri ifade etti; “Hamilton’ın tesiri hem araç içerisinde hem de dışarısında son derece büyük. Hamilton, uzun vakittir sahip olduğu olağandışı başarıyı sergilemeye devam edecek. Başarılarının şövalye olarak sunulmasından dolayı onu Formula 1 olarak kutluyoruz ve 2021’de de bir yıldız gibi parlamaya devam etmesini dört gözle bekliyoruz.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Kış Lastiği Takmama Cezasına Zam Geldi

Burun Karıştırmak, Pandemi Günlerinde Çok Tehlikeli