LAZİSTAN MI? NASIL YANİ?

Lazistan nedir? Lazistan neresidir? Osmanlı döneminde Trabzon'a bağlı bir sancak olan ve Cumhuriyet'in ilanından sonra kaldırılan Lazistan hakkında bilgiler.


33
204 Paylaşım, 33 points

Lazistan nedir? Lazistan neresidir? Osmanlı döneminde Trabzon’a bağlı bir sancak olan ve Cumhuriyet’in ilanından sonra kaldırılan Lazistan hakkında bilgiler.

Lazistan, imparatorluk döneminde Trabzon vilayetinin sancaklarından biridir ve cumhuriyetin ilk senelerinde vilayet olan yönetimsel birimdir. 

Aşağı yukarıya bugünkü rize ve artvin şehirlerini ve 1877’ye kadar batum’u kapsar. Az çok tarihi pontus hudutlarına tekabül eden trabzon vilayetinin dört sancağının (Canik, Trabzon, Gümüşhane, Lazistan) en doğuda olanıdır. Merkezi rize olup, 1920’lerde artvin’in şehir olmasıyla küçülmüştür. 1933-1936 arasında artvin ve rize şehirlerinin birleştirmesiyle “çoruh” şehiri olarak tekrar heyetmiş ancak bu tecrübe nedense uzun sürmemiştir.
Lazistan sancağının hudutları, büyük ölçüde lazların etnik çoğunluk olduğu bölgeye tekabül eder ve osmanlı yönetimsel sisteminin kendisinden evvelki etno-siyasi yapılanmalara ve anadolu halklarının tarihsel gerçeklerine karşı saygılı ve komplekslerden azade yaklaşımını gösterir.

Lazistan’ın siyasal bir manası yoktu. Ayrı bir devlet veyahut ayrı bir prenslik filan değildi. İmparatorluk döneminden kalma tüm daha önceki yer ve bölge isimlerini resmi kullanımdan çıkardı. Lazistan yerine doğu karadeniz bölgesi ve doğu karadeniz vilayetleri dendi.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

33
204 Paylaşım, 33 points