in , , , ,

Kuruluş Tarihleri İle Şaşırtan Dünyanın En Eski 10 Oteli

10. Hotel Interlaken – Kuruluş Yılı: 1323

Interlaken, İsviçre’de 1323 yılında kurulan otel 55 odalı. Hotel Interlaken manastırın konukevi olarak kullanıldı. Otelin alt katları bir dönem Berner Oberland’daki idari alanın merkezi olarak hizmet vermişti ve birinci kattaki odalardan biri mahkeme salonu olarak kullanılmıştı. 1491’de otel yeniledi. Felix Mendelssohn da dahil olmak üzere birçok ünlü müzisyen Hotel Interlaken’de konakladı.


9. Pilgrimhau – Kuruluş Yılı: 1304

Soest, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde bulunan Regierungsbezirk Arnsberg şehrinin bir ilçesi. Pilgrimhaus Oteli, 1034 yılında Soest Belediyesi tarafından bir misafirhane olarak kurulmuş ve 1613 yılında satılarak özelleştirilmiş. Bir dönem bira imalatı için kullanılsa da yeniden otele çevrilmiş. Şu anki sahibi Beck ailesi ve oteli 2016 yılında restore ettirmiş ve hala faaliyette.


8. Orso Grigio – Kuruluş Yılı: 1300

İtalya’daki Innichen kasabasında bulunan otel 30 odalı. Orso Grigio, Kral Albrecht tarafından bölgeye alışveriş için gelen tüccarlar için birçok han yaptırdı ve bu otel de bunlardan biriydi. Orso Grigio, 1745’ten beri son sahibi olan Ladinser ailesi tarafında dokuz nesildir işletiliyor.


7. The Old Bell Hotel – Kuruluş Yılı: 1220

İngiltere, Malmesbury’deki The Old Bell Hotel, 1220 yılında Malmesbury Manastırı’na gelen ziyaretçilerin konaklaması için açıldı. 33 odalı otel o tarihten beri faaliyette. Restore edilmiş olmasına rağmen, otelin birçok bölümü hiç değişmeden günümüze kadar gelmiş.


6. The Angel and Royal Hotel – Kuruluş Yılı: 1203

Lincolnshire, Grantham’da bulunan 29 odalı Angel and Royal Otel, 1203 yılında Tapınak Şövalyeleri tarafından The Angel Inn ismi ile kuruldu. Fransa Kralı Philippe, Tapınak Şövalyeleri düzeninin sonlandırılmasını emretti. 1308 yılınada otel, Lincolnshire Şerifi tarafından II. Edward’ın talimatı doğrultusunda ele geçirdi. 1866’da Galler Prensi’nin bir ziyaretin ardından “Royal” ismi eklendi.


5. The Olde Bell – Kuruluş Yılı: 1135

 İngiltere, Hurley’de bulunan Olde Bell, Hurley Manastırı’na gelen ruhban ve  önemli bir ziyaretçinin konaklamaları için olarak  inşaa edilmişve 48 odası var. Olde Bell, Winston Churchill, Dwight D. Eisenhower, Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Cary Grant dahil olmak üzere birçok önemli misafire ev sahipliği yapmış.


4. Zum Roten Bären – Kuruluş Yılı: 1120

Freiburg im Breisgau şehrinde bulunan 25 odalı Zum Roten Bären, Almanya’nın en eski oteli. Zum Roten Bären’in kuruluş tarihi tam bilinmiyor fakat hakkındaki en eski yazılı kayıt 1120 yılınada ve  sahibinin Johann Bienger adında bir adam olduğunu gösteriyor. 1770’te Fransız Kraliçesi Marie Antoinette burada konaklamış.


3. Maids Head Hotel – Kuruluş Yılı: 1090’lar

İngiltere, Norwich’te bulunan 84 odalı Maids Head Hotel, İngiltere’deki en eski otel olduğu söyleniyor. ve 1090’ların ortalarında yapıldığı tahmin ediliyor. Binanın ahşap kısmının yapılış döneminden kaldığına inanılmakta. Maids Head Hotel restore edilmiş olmasına rağmen, sahipleri binanın tarihi bütünlüğünü korumuş.


2. Hoshi Ryokan – Kuruluş Yılı: 718

 Japonya, Komatsu’da bulunan otel, Garyo Hoshi tarafından 718’de kuruldu ve yaklaşık 1.300 yaşında. Hoshi Ryokan, kuruluşu bir efsaneye dayanıyor. Dağ tanrısı Hakusan Daigongen, bir  Budist rahip olan Taicho Daishi’ye rüyasında, buradaki kaplıcaları insanların yaralanmaları ve hastalıklarına şifa olması için armağan ettiğini söylüyor. Taicho da öğrencisi Garyo Hoshi’a burada insanların faydalanması için bir tesis kurmasını söylüyor. Hoshi ailesi o dönemden beri Hoshi Ryokan’ı işletiyor.


1. Nishiyama Onsen Keiunkan – Kuruluş Yılı: 705

Japonya, Hayakawa’da bulunan Akaishi Dağları’nın eteklerinde yer alan Nishiyama Onsen Keiunkan, 705’ten beri faaliyet gösteriyor. Dünyanın en eski oteli olarak kabul edilmekte. Otel, Keiun döneminde Fujiwara Mahito tarafından bir han olarak kuruldu. Nishiyama Onsen Keiunkan, 2011 yılında Guinness Dünya Rekorları Kitabına “Dünyanın en eski oteli” olarak girdi. Nishiyama Onsen, Tokugawa Ieyasu ve Takeda Shingen de dahil olmak üzere birçok ünlü samuray ve shogun savaşçısı tarafından sıkça ziyaret edildi. 

Geleneksel bir Japon kaplıcası olan 37 odalı Nishiyama Onsen Keiunkan, 1997 yılında restore edilmiş ve hala Mahito ailesi tarafından işletiliyor.

Kaynak: 1

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by East

1.5 Milyon Balonun Göğe Bırakılmasıyla Gelen Facia

Mussolini’yi Bile Ağına Düşürmüş, Meşhur Dolandırıcı “Eyüplü Halit”