in

Kripto Para Yasasıyla İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı:

Kripto para düzenlemesinin sona erdiği iddia edildi. NTV’nin haberine göre; Hazırlanan kanun tasarısı genel olarak yatırımcıyı korumaya odaklanıyor. Ayrıca bireysel yatırımcılardan vergi alınmayacağı belirtiliyor. İşte faturada yer alacak maddeler…
Türkiye’de bir süredir konuştuğumuz konulardan biri de kripto paralarla ilgili düzenleme. Şu ana kadar konuyla ilgili birçok söylenti ve açıklama olmasına rağmen net bir gelişme olmadı. Ancak NTV’den Özgür Akbaş, düzenlemeyle ilgili bazı bilgilere ulaştı. Alınan bilgiye göre, şu anda hazır bulunan yasa tasarısı meclis gündemine alınmak üzere. Elde edilen bilgilere baktığımızda yasanın Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının işine yarayacağını görüyoruz. Toplamda 10-12 maddeden oluşması beklenen düzenleme ile daha fazla yatırımcının korunması amaçlanacak. Üstelik bu noktada güzel bir iddia var. Özgür Akbaş’a göre küçük yatırımcılardan vergi alınmayacak.

Kripto para yasası vergi getirecek ama…

Edinilen bilgilere göre yasa tasarısında yer alan maddelerden biri vergilendirme ile ilgili olacak. Bu kapsamda bireysel yatırımcılardan vergi alınmama ihtimalinin ağır bastığı belirtiliyor. Yani vatandaşlar kripto para kazançlarının bir kısmını vergi olarak ödemek zorunda kalmayacak. Türkiye’de kripto para borsaları en az 1 milyar TL sermaye ile hizmet verecek. Ancak bu noktada net bir rakamın bulunmadığından bahseden kaynaklar, piyasa koşullarının gözden geçirileceğini belirtiyor. Bu sayede Türkiye’deki kripto para yatırımcıları tezgah altı borsalardan korunacak. Öte yandan Türkiye’de faaliyet gösteren borsaların da diğer finans kurumları gibi Türkiye merkezli bir sistem kurması ve faaliyet göstermesi gerekecektir. Yani bu şirketler şeffaf açıklamalar yapacak, hesap verebilir ve denetlenecek. Ayrıca borsaların kripto varlıklarını nasıl sakladığına dair bir düzenleme olacak.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Binance, Kısıtlamaya Gidiyor:

Başıboş Bir SpaceX Roketinin Ay’a Çarpacağı Açıklandı