KRALİÇE ELIZABETH TAHTI BIRAKMA KARARI ALDI!!!

Kraliçe Elizabeth, 18 ay sonra 95 yaşında tahttan inerek görevini erkek çocuğu Prens Charles’a devredecek.


51
90 Paylaşım, 51 points

İngiliz gazetesi Daily Mail, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 18 ay içinde emekliye ayrılacağını ve tahtını erkek çocuğu Galler Prensi Charles’a devredeceğini yazdı.

Haberde Kraliçe Elizabeth’in 18 ay sonra 95 yaşına gireceği, eşi Prensh Philip gibi kamu görevlerinden çekileceği bilgisine yer verildi.

İddiaya göre Yeni Zelanda ve Solomon Adası gezisinden dönen Prens Charles, babası ile bir araya gelerek ayrılık ve tahta çıkma süreçlerinin ayrıntılarını konuştu.

6 Şubat 1952 seneninde babası Kral VI. George ölümüyle tahta gelen Kraliçe Elizabeth, 66 seneden fazla bir müddettir tahtta…

Kraliçe 18 ay içinde tahttan feragat edecek

25 yaşından itibaren tahtta olan Kraliçe, sadece tahtta en uzun kalan isim değil, ayrı olarak dünyanın en yaşlı hükümdarı olarak da tarihteki yerini aldı. Ancak 93 yaşında olan Kraliçe, bu görevini 18 ay içerisinde bırakmaya hazırlanıyor.

Prens Charles ipleri eline almak istiyor

Kraliyete yakın kaynaklar; 71 yaşında olan Prens Charles’ın kardeşi Prens Andrew’un ortaya çıkan fuhuş skandalından sonra ‘bir adım öne çıkarak ipleri ele almak istediği’ ve Krallık’in öncülüğünü üstlenmeye talip olduğunu belirtti.

Anımsandığı gibi bu fuhuş skandalının hemen hemen peşinden Kraliçe, Andrew’un tüm görev ve yetkilerini elinden almıştı.

The Sun gazetesinde yer alan ve saray kaynaklarına dayandırılan habere göre, Krallık ailesini derinden sallayan iddialar sonrası Prens Charles ipleri eline aldı. 93 yaşında olan Kraliçe’nin görevi bırakıp bırakmayacağı iddiaları sık sık gündeme gelse de, 71 yaşında olan Charles’ın son yaşananlarla elinin iyice güçlendiği belirtildi.

Kraliçe Elizabeth II.’nin hayatı

Kraliçe 2. Elizabeth, 21 Nisan 1926 tarihinde Londra’nın Mayfair şehrinde dünyaya gelmiştir. Elizabeth, Prens Albert, York Dükü (VI. George) ve eşi Elizabeth’in (Kraliçe Anne olarak bilinir) en büyük çocuğudur.

Amcası Kral VIII. Edward’ın krallık ailesinin dışından biriyle aşk yaşaması nedeniyle 1936 seneninde Elizabeth’in Babası Prens Albert tahtta ikinci sırada bulunmuş ve Kral olarak tahta oturmuştur.

Elizabeth kız kardeşi Prenses Margaret ile beraber hanede özel olarak eğitilmiştir. İkinci Dünya Savaşı esnasında Balmoral’a ve daha sonra Windsor Kalesine salıverilmişlerdir. 1945 seneninde savaşın bitmesine doğru, Elizabeth Bayan Royal Yardımcı Yerel Hizmet’e katılmış ve orada sürücülük ve mekanik arızaların giderilmesi gibi görevler yapmıştır. Savaştan sonra, kamu hizmeti yapma rolüne adım adım ilerlemiştir. 1947 seneninde Güney Afrika’ya ilk deniz aşırı yolculuğunu yapmıştır.

Kraliçe Elizabeth 1947 seneninde Westminster’deki bir merasimle Yunanistan ve Danimarka’nın Prensi Philip’le izdivaç etmiştir. Ailenin bir takım akrabaları yabancı bağ hasebiyle bu evliliğe itiraz etmişlerdir. Ancak Philip’in Krallık Donanması’nda görev yapmasıyla bu vaziyet aşılmıştır. Elizabeth, 1948 seneninde ilk çocuğu olan Prens Charles’ı dünyaya getirmiştir. Toplamda dört çocuğu olmuştur. Charles, Anne, Andrew, Edward.

Elizabeth’in tahta oturması

İkinci Elizabeth’in 1952 seneninde babası VI. George vefat etmiş ve Kraliçe Elizabeth, heyecanla taç giymiştir. Taç giyme merasimi, dünya çapında Televizyon kanalları tarafından özel yayın olarak hazırlanmış ve monarşi için yeni bir çağın başladığını belirtmişlerdir. 1950’li seneleri, Kraliçe için altın çağ olarak geçmiştir. Bununla birlikte, önümüzdeki birkaç sene içinde, yaygın toplumsal değişim monarşiye ananesel tutumlarda bir düşüş olduğunu gösterecektir. Ayrıca televizyonun yeni dönemi ve yoğun medya incelemesi, çocukları evlilik meselelerine ve bunca skandallara kapıldığı için bir hayli negatif manşetlere sebep olmuştur.

Prens Charles ve Lady Diana

1990’lı senelere gelindiğinde 1981 seneninde Prens Charles ve Lady Diana’nın düğünü medya ile yaygın bir cazibe haline getirilmiştir. Ancak onların bu evliliği skandallara yol açacak ve düş evlilik bozulacaktır. Kraliçeye gittikçe dokunulamıyor gibi algı yaratmaya çalışan medya bu çarpıcı dönemi Diana’nın ölümü ile beraber rafa kaldırmıştır. Ancak Diana ile Kraliçenin yıldızı bir türlü sulhmamıştır. Halk da aksine Diana için deliriyordu.

1996 yılında Prenses Diana bir araba kazasında can vermiş ve geçici olarak Kraliçe uzak göründüğü ve yarım direkte bayrak çekilmesini yasakladığı için halkın reaksiyonunu çekmiştir. Ancak, Kraliçe daha sonra Prenses Diana’ya hayranlığını ifade ettiğinde ortadaki düşmanlık buharlaşmıştır.

Kraliçe Elizabeth 42 ülkenin devlet başkanı

77 ülkenin azası olduğu Britanyalı Milletler Topluluğu Başkanı olan Kraliçe II. Elizabeth, 42 ülkenin Hükümdarı veya Devlet Başkanı unvanını taşımaktadır.

Kraliçe Elizabeth, sömürge sonrası bir hayli değişik meseleye sebep olduğu için savaş sonrası dönemde mecburi bir görev olan Millet birleştirme işine büyük ehemmiyet vermiştir. Bununla beraber, Kraliçe çoğunlukla yaygın bir beğeniyle karşılanmış ve birçoğu, Millet toplantılarında gerçek birleşik bir varlık olarak açıklamıştır. Birleşmiş Milletler toplantısında 2010 seneninde yaptığı konuşmada, beraber çalışan ülkelerin ehemmiyetinden söz etmiştir.

1990’lı yılların zorluklarından sonra, 2000’li yıllar, Kraliyet Ailesi’nin arkasında pek çok zorluk çıkardığı için popülerliğinde bir canlanma görülmüştür. İlk olarak, Nisan ayında Prens William, halkın heyecanını yaygınlaştırmak için Kate Middleton’la izdivaç etmiştir. 2012 yılında Londra Olimpiyatları’nın açılış merasiminde bulunmuştur ki bu büyük bir global muvaffakiyet sayılmıştır.

Kraliçe Elizabeth, Devlet Başkanlığı görevini sürdürürken siyasi konulara müdahale etmekten kaçınmaya ve millet üzerinde ılımlı bir tesir yaratmaya çalışmıştır. Hristiyan dinine bağlı ve genellikle dini inançlarından söz etmektedir. Bununla birlikte, İngiltere Kilisesi Başkanlığı görevinde, tüm farklı inançların haklarını savunmayı taahhüt ettiğini belirtmiştir.

90 yıl geçmesine karşın göreceli olarak sıhhatli ve görevinin başında bulunmaktadır. Son yıllarda kamu nezdindeki olayları azaltmaya başlamıştır.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

51
90 Paylaşım, 51 points