in , ,

Kötü Haberlere Maruz Kalmanın Yarattığı Stres İle Baş Etmenin 10 Yolu

Özellikle 2020 yılına girdiğimizden bu yana ağırlıklı olarak sosyal medya ve konvansiyonel medyada kaçınılmaz olarak kötü ve olumsuz birçok olaya ve habere maruz kaldığımız malesef bir gerçek. 

Peki bu kötü haberler bizi nasıl etkiliyor? Bazı psikologlara göre felaket, olumsuz ve şiddet içerikli haberlere maruz kalmak, basit karamsarlık ve dışlanma duygularının ötesinde ciddi ve uzun süreli psikolojik etkilere sahip olabiliyor.

Uzman klinik psikolog Mehmet Başkak, Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda, konu ile alakalı şunları dile getirmiş;

“Çok büyük olaylarla ilgili gelişmeleri haber sitelerinden ve sosyal medyadan takip etmek istemeniz çok normal. Ama bunun tedirginlik düzeyinizi arttıracağını unutmayın. Kendinizi stres altında hissediyorsanız haberleri takip etmek için belli zaman dilimleri belirlemek, mesela Twitter’dan gelişmeleri sabah çay ya da kahvenizi içerken kontrol etmek ama işe giderken radyodaki haberleri dinlememek, anksiyete seviyenizi kontrol altında tutmanızda faydalı olabilir. 

Çoğu doğrulanmadan verilen sosyal medya haberleri pek güvenilir değildir. Anksiyete seviyenizi bozabilir. Ruh sağlığınız için haberleri sosyal medyadan ve güvenilirliği kanıtlanmamış internet sitelerinden izlemeyin. Haberleri daha güvenilir kaynaklardan takip etmelisiniz.

Gelişmeleri televizyondan izliyorsanız sürekli alt yazıları takip etmeyin. Saat başı verilen bültenleri bekleyin. Haber izlemek için haberi az ve öz veren haber kanallarını tercih edin.

Kötü şeyler olacağı korkusu ve güven içinde kalma isteği yüzünden haberleri izlemeyip bırakıp kendinizi küçük bir dünyaya hapsetmek de doğru değildir. Gündemden de kopmayın.”

Peki ruhsal ve bedensel sağlık sorunlarına yol açabileceği belirtilen “haber anksiyetesi”ne karşı ne yapılabilir? Amerikalı uzmanların “haber anksiyetesi” ile baş etmek için sıraladığı 10 yöntem şunlar;

1) Kendinize net zaman dilimleri belirleyin ve bunun için zamanlayıcı kullanmaktan çekinmeyin
Nasıl ki çocuklarımızın televizyon karşısında durabilecekleri zamanı belirliyorsak aynı prensibi haberler konusunda kendimiz için de işletmeliyiz.

2) Son dakika haberlerini yavaş şekilde sindirin
Son dakika haberleri az seviyede bile olsa vücutta istemsiz adrenalin salgılanmasına neden olur. Birgün içerisinde buna kaç defa maruz kaldığınıza bağlı olarak ruh haliniz ve hayatınızdaki diğer şeylere odaklanma kapasiteniz etkilenir. Bu haberlerde hız öncelik olduğu için spekülasyon ve yanlış bilgiler sık görülür. Biraz beklemek ve gelişmeler olgunlaşınca haberi tüketmek daha sağlıklıdır.

3) Güzel haberlere ulaşmak için çaba harcayın
Tüm polemikler, doğal felaketler ve toplu tepki için kullanılan sosyal medya etiketleri arasında güzel haberlere ulaşmak zor. Güzel şeylerin de olduğunu aktaran haber kaynaklarını daima alternatifleriniz arasında tutun ve düzenli olarak okuyun.

4) Haberleri sadece sosyal medyadan takip etmeyin elinize gazete de alın
Bazen ihtiyaç duymadığınızı düşünseniz bile eski usül haber mecralarını kullanın. Eski yöntemlerle habere ulaşmak zihne hayatın daha yavaş ve sakin olduğu dönemi hatırlatır. ‘Yardımlı metin’ (hypertext) olmadığı için okunulan haber bitene kadar başka konu ve haberlere savrulmazsınız.

5) Her haberle ilgili görüş bildirmek zorunda hissetmeyin kendinizi
Dijital ortamda her şey çift taraflı etkileşime olanak tanıdığı için haberlerin altına yazılan yorumlar, forumlar ve tartışmaların içine çekilmek içten bile değil. İster size bu haberleri aktaran yakın çevreniz ister sanal ortamda tanımadığınız kişiler olsun haberlere ilişkin yorum yapmak istemiyorsanız kendinizi buna mecbur hissetmeyin. Eğer öğle yemeği sırasında iş arkadaşlarınız kötü bir haber ile ilgili düşüncelerinizi soruyorsa konuyu hızlıca güzel bir başka haber ile değiştirin veya kapatın.

6) Yatmadan önce haberlere bakmak yok
Dünya ile bağınızı koparmadan önce son kez en güncel gelişmelere bakmak mı istiyorsunuz? Bakmayın. Yapabileceğiniz en hatalı şeylerden biri huzurlu bir uykuya dalmadan dakikalar hatta saniyeler önce haberlere bakmaktır. Gece boyunca anksiyeteye neden olabilir. Merak ettiğiniz her ne ise sabahı bekleyebilir.

7) Güne sizi motive eden podcast ile başlamak iyi bir fikirdir
Güne haberleri canlı bir sesle okuyan pozitif bir kişilik gün içerisinde karşılacağınız haberlerin psikolojinize verebileceği hasara karşı size ön koruma sağlar.

8) Yapabiliyorsanız sosyal medya mecralarının telefon aplikasyonlarını kullanmayın ve silin
Sosyal medya platformlarını sürekli cebinizde taşımak da ayrıca bir anksiyete sebebidir. Her an yeni bir paylaşıma ilişkin uyarı almak ve bu paylaşımlar arasında stresli haberlere maruz kalmak kaçınılmaz hale gelir. Bu platformları sabit veya dizüstü bilgisayarlarınızda kullanmaya karar vermek oldukça sağlıklı bir adımdır.

9) Arada sırada tamamen bağlantınızı kesin
Haberlerden gerçekten yorulduysanız bazen kısa süreliğine de olsa tamamen dünya ile bağlantınızı koparmak iyi gelebilir. Güvendiğiniz yakın bir arkadaşınıza çok acil bir durum olursa size ulaşması için gerekli irtibat yöntemini temin edin ve geri kalan herşeyi kapatın.

10) Haberlere perspektif ile yaklaşmayı öğrenin
Hiçbir şeyin kolay kolay dünyanın sonu olmadığını, tarihte çok daha büyük felaketler ve acılar yaşandığını aklınızda tutun. Hangi haber hangi konuyu dramatize etmek isterse istesin doğru perspektifi kullanarak kendinizi anksiyeteye karşı koruyabilirsiniz. Elbette yaşanan kötü olayları küçümseyemeyiz ancak bizi sürekli dünyanın sonu psikolojisinde tutan haberlere de geçit veremeyiz.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Tarık Cebeli tarafından yazıldı

İnsanlık Tarihinin Bilinen En Büyük Salgın Hastalığı ” İspanyol Gribi”

Çanakkale Zaferi’nin Gizli Kahramanı “Pilot Cemal Efendi ve Keşif Uçağı Ertuğrul”