Koronavirüs (Covid-19) Hangi Yüzeyde Ne Kadar Yaşıyor?

Genel olarak dokunma yoluyla insan vücuduna giren virüs plastik yüzeylerde 2-3 güne kadar hayatta kalabiliyor. İşte Corona virüsün yüzeylerde yaşama süreleri...


58
211 Paylaşım, 58 points

BBC Future’da yer alan bir habere göre, yeni tip corona virüs (Covid-19) bulunduğu yüzeylerden, dokunma yoluyla insan vücuduna giriyor. Ancak virüsün vücut dışında ne kadar süre yaşadığı uzmanlar tarafından yeni aydınlatılıyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden (NIH) bir virolog olan Neeltje van Doremalen ve Hamilton, Montana’daki Rocky Mountain Laboratuvalarındaki meslektaşları, SARS-CoV-2’nin ne kadar süre dayanabileceğine dair ilk testlerden bazılarını yaptılar. Henüz bilimsel bir dergide yayınlanmamış olan çalışmalar, virüsün havaya öksürüldükten sonra üç saate kadar damlacıklarda hayatta kalabileceğini göstermektedir.

1-5 mikrometre arasındaki ince damlacıklar (bir insan saçının genişliğinden yaklaşık 30 kat küçük) havada birkaç saat kalabilir.

NIH çalışması virüsün kartonda 24 saate kadar, plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde ise 2-3 güne kadar hayatta kalabildiğini buldu.

Bulgular, virüsün kapı kolları, plastik kaplamalı veya lamine tezgahlar ve diğer sert yüzeylerde bu kadar uzun kalabileceğini gösteriyor. Ancak araştırmacılar, bakır yüzeylerin virüsü yaklaşık dört saat içinde öldürme eğiliminde olduğunu buldular.

Araştırmacılar, corona virüsün, yüzde 62-71 alkol veya yüzde 0.5 hidrojen peroksit ağartıcı veya yüzde 0.1 sodyum hipoklorit içeren çamaşır suyu ile yüzeyleri dezenfekte ederek bir dakika içinde etkisiz hale getirilebileceğini gösterdi.

Virüsün dış ortamlarda daha “kırılgan” hale geldiğini belirten araştırmacılar yine de hava yoluyla bulaşma ihtimalinin yüzey yoluyla bulaşma ihtimalinden daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Uzmanların virüsün bulaşmasından korunmak için hemfikir olduğu önlemlerse şunlar:

  • Öksürürken ve hapşırırken mendil ya da dirsek içiyle ağız ve burnu kapamak,
  • Hasta insanlarla araya en az 1 metre mesafe koymak,
  • Elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, bunlar ulaşılmazsa dezenfektan jelle temizlemek,
  • Temiz olmayan ellerle ağız, burun ve gözlere dokunmamak.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Bill Gates’in Reddit Kullanıcılarının Koronavirüs İle İlgili Sorularına Verdiği Cevaplar

Vuhan’da Koronavirüse Yakalanıp İyileşen “Connor Reed”in Anlatımıyla Covid-19

Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Dikkate Alınmaması Gereken Hurafeler!

Uzun Yıllardır İnsanlığın Başına Bela Olmuş 10 Ölümcül Virüs


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

58
211 Paylaşım, 58 points