in

Koronavirüs Aşısı,Vatandaşın Riskine Göre Uygulanacak

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet gazetesine verdiği röportajda aşı konusunda en çok merak edilen suallere cevapladı. Bakan Koca, yapmış olduğu izahta, aşı uygulanırken rastgele bir sınıf ayrımının yapılmayacağını ifade etti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesine vermiş olduğu röportajda, koronavirüs aşısı konusunda en çok merak edilen suallere cevapladı. Bu suallerin arasında en çarpıcı olanı, aşı uygulamasının neye göre yapılacağı oldu. Abdülkadir Selvi’nin suallerini cevaplayan Koca, aşılama esnasında bir sınıf ayrımının netlikle yapılmayacağını ifade etti. 

BioNTech ve Pfizer Covid-19 aşısının zenginlere, Çin’den gelen aşının ise fukaralara uygulanacağı istikametindeki iddialar ile ilgili Fahrettin Koca, Pfizer aşısı yerine neden Çin’den gelen aşıyı seçenek ettiklerinin yanı sıra ilk aşı uygulanan kişilerin arasında kendisinin de olabileceğini de izah etti. 

“Halk ileride Çin aşısını yaptırmayı daha çok tercih edecek”

Aşı uygulanırken sınıf ayrımı yapılması gibi bir vaziyetin mevzubahis dahi olmadığını belirten Fahrettin Koca, aşının ilk önce riziko altındaki yurttaşlara uygulanacağını, daha sonrasında ise Bilim Heyeti ile belirledikleri taktiğe göre ilerleyeceklerini söyledi ve “Böyle bir ayrım söz konusu değil, böyle bir ayrım hiçbir zaman söz konusu olamaz. Zira bu aşıyla alakalı Bilim Heyeti’nun belirlediği taktiği izah etmiş olduk. Onu ayrıntılandıracağız. Yurttaşın riskine göre, yaşına göre, hastalık vaziyetine göre aşıyı yapacağız. Sınıfına göre değil. Böyle bir şey asla söz konusu olmayacak.” şeklinde konuştu.

Sıhhat Bakanı, neden aşılar arası ayrım yapılmaması gerektiğini ise şu sözlerle belirtti; “Bilim insanlarımız aşıların menşeine bakmadan teknolojisini yurttaşımıza anlattığı sürece, bir hayli kimse Sinovac veyahut inaktif dediğimiz aşıyı yapmayı daha çok tercih edecek.”

Fahrettin Koca, Sinovac isimi verilen Çin aşısının kısa, orta ve uzun vadede güvenilirliğine inanıyor. Aşının, güvenilirliği ispat ettiği sürece birçok ülkede ilk tercih olabileceğinin de vurguluyor. 

“Ay sonu veya sene ilk haftası uygulama başlayabilir”

İlk partide 3 milyon doz aşının geleceğini belirten Koca, bu aşıların Türkiye’ye geldikten sonra 15 gün süren bir denetimden geçeceğini söylüyor. İhtiyaç duyulan onaylar verildikten sonra, ay nihayetinde veya sene ilk haftalarında aşı uygulanmasına başlanacak. Fahrettin Koca, kendisinin de bir sıhhat çalışanı olduğunu belirterek, “taktik gereği” ilk aşı uygulanan insanların arasında bulunabileceğini ifade etti. 

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Bitcoin'in Yükselişi Durdurulamıyor

Zoom Yılbaşı İçin 40 Dakika Toplantı Sınırını Kaldırdı