in

Keşfedilen En Eski 7 Gıda

1. Roma kabir şarabı

Tarihte Romalıların dünyaya uzun müddet hükmettiği bir dönem oldu. Oldukça görkemli bir hayat tarzına sahip olan Romalılar, can verdiklerinde de şık bir şekilde gömülmeyi seviyorlardı. Bu yüzden, bir şişe şarap çağdaş dünyamıza erişti . Almanya’da arkeologlar tarafından bulunan şarap, hali hazırda sıvı halde olan, bilinen en daha önceki şarap. Şarap, bulunan iki lahitin birinde ve çoktan kurumuş olan bir hayli şişenin yanında keşfedildi. Bu şişe ıslak kaldı zira şarabın oksitlenmesini önlemek için kullanılan zeytinyağı (mantar yerine) sahiden işini yaptı. 

2. Yanmış İngiliz ekmeği

İngiltere’nin Oxfordshire şehrinde bulunan ve 5500 yaşında olduğu düşünülen aşırı pişmiş ekmek, ilk başta odun kömürü ile karıştırılmıştı. Ancak sonra arkeologlardan biri, ekmeğin içinde ezilmiş arpa taneleri fark etti. Şayet vakit doğruysa, bu ekmek Avrupa’dan İngiltere’ye gelen ilk insanlarlar tarafından yapılmış olabilir. Zira bu arpa, aslında bir devrimi temsil ediyor. Avrupa’dan İngiltere’ye gelen insanlar beraberlerinde yeni başlayan rençperlik pratiğini de getirmişlerdi. 

3. Kemik çorbası

Bilinen eski gıdalar arasında yer alan kemik çorbası, Çinli işçiler tarafından keşfedildi. İşçiler yeni bir hava meydanı için yapılan yol çalışmaları esnasında bronz bir çömlek buldu. Vaziyeti araştıran arkeologlar ise bu bronz çömleğin içine konup, sıkıca kapatılan ve mühürlenen çorbayı buldular. Şaşırtıcı bir şekilde çorba hala sıvı vaziyetteydi.. Pek lezzetli görünmeyen bu çorba, 2400 senelik bronz oksitlenmesi sebebiyle yeşile dönmüş vaziyette. Ayrı olarak içerisinde kemiklerin bulunması arkeologları oldukça hoşnut etti, bu sayede çorbayı tatmak zorunda kalmadılar ve ne çorbası olduğunu anladılar.

4. Bataklık yağı

Tabii ki bu gıda gerçekte bataklık yağı değil, tereyağı. 3000 sene önce İrlanda’da 77 kiloluk tereyağınızı gizlemek için hudutlu seçenekleriniz vardı. Arkeologlar, bir Kildare bataklığının yakınında yaşayan halkın, tereyağlarını bir turba içerisine gizleyip bataklığa attığını ifade ediyor ve bunun için son derece minnettarlar. Zira 2009 seneninde bu tereyağı keşfedildiğinde hala bozulmamıştı. Tabii ki, aradan geçen bin senede kıvamında farklık olmuştu. Ancak ehemmiyetli olan günümüze dek erişmiş olması.

5. Erişte

Erişte dünyada en temel besin kaynaklarından biri. Diğer taraftan bilinen en daha önceki gıdalar arasında bulunuyor. Erişteyi öncelikle kimin keşfettiği uzun yıllar süresince tartışıldı; Çinliler, İtalyanlar, Araplar… Hepsinin bu konuda çeşitli iddiaları vardı. Lakin uzun zaman alsa da bu tartışmayı bitirecek bir bulgu yapıldı.  Çin’deki Sarı Nehir’de Lajia arkeolojik alanında yapılan çalışmalarda 4000 yıllık erişte bulundu.

6. Kurutulmuş et

Çin’in Wanli köyünde 2000 yıllık bir mezar içerisinde bulunan kurutulmuş et, tarihteki en eski kurutulmuş et özelliğini taşıyor. Arkeologlar, güzel bir bronz tencerede buldukları, rengi siyah ve yeşile dönen bu etin mezara konulmadan önce kurutulduğunu düşünüyor.

7. Çikolata

Ve geldik çikolataya! Onlarca yıldır, en sevilen gıdalardan biri olan çikolataya değin en eski ispat 110 sene öncesine konusunda. Evet, listedeli diğer gıdalar gibi çikolatanın varlığı antik bir çağa uzanmıyor ancak dünyanın en daha önceki çikolatası olmaya aday. Bugüne kadar çikolatanın daha önceki çağlarda da üretildiğine konusunda ispat eder bulunmuş olsa da (çoğunlukla sıvı halde), günümüze kadar kalmış gerçek bir çikolata hiç keşfedilmedi. Bu çikolata kutusu İskoçya’da ortaya çıkarıldı ve Kral VII. Edward’ın taç giyme merasimini kutlamak için özel olarak hazırlandığı belirtiliyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Vücudunuzu Ağrı ve Stresten Arındıracak 8 Yöntem

15

Avrupa Mimarisini Nakşaden Charles Henry ve Elin Petronella