Kendi Ülkesini Kurmaya Karar Vermiş 10 İnsan Ve 10 Mikro Ulus

Mikro uluslar ya da parodi devletçikler, kimi zaman şaka olsun diye, kimi zaman ise ütopya olaral kurulmuş küçük kara parçaları. İşte 10 ilginç devlet.


67
170 Paylaşım, 67 points

Sealand

Mikro ulusların en meşhuru Sealand, 1967’de İngiliz Ordusu’nun eski binbaşısı Roy Bates ve ailesi tarafından kurulan ve hukuki statüsü tartışmalı olan platform-ada şeklinde bir mikro ülke. 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Ordusu’nun radyo istasyonu ve savunma hattı olarak kullandığı platform, savaşın bitiminden sonra boş kaldı. Eski asker Bates, aklına nereden düştüyse bu platforma yerleşme kararı aldı. Bunu ileri götürerek platformun uluslararası karasularda bulunduğu için “adasının” devlet statüsüne çıkarılabileceğini ilan eden Bates, kendine de “prens” unvanı verdi. Ertesi yıl Kraliyet Donanması, Bates’i adadan atmak için operasyon düzenledi; ancak platformdan açılan uyarı ateşine maruz kalan İngiliz Ordusu’nun girişimi başarılı olmadı.

Daha sonra da bir İngiliz mahkemesi, platformun İngiliz karasularının 6 Mil (Yaklaşık 9.5 km) açığında olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı bile buldu. 1974’te ise Roy Bates işi bir anayasa çıkarmaya kadar vardırdı ve ardından “egemenlik” simgesi olarak bir bayrak, millî marş ve Amerikan Doları ile eş değer bir para birimi olan Sealand Doları’nı kabul etti. Sealand şu an Birleşik Krallık’tan ayrı bir şekilde hüküm sürmektedir.

Yine kendisi gibi birçok ülke tarafından tanınmayan KKTC ile bir millî maç yapmış ve KKTC maçı 6-1 kazanmıştır.


Atlantium İmparatorluğu

Atlantium İmparatoruluğu, Avustralya’ın Sidney şehrindeki bir apartman dairesinde George Cruickshank tarafından kurulan bir mikro devlettir. Devlet kurma fikrinin 30 yıl öncesine dayandığını dile getiren “Kral” George, “15 yaşında ailem bana ‘Dünyanın gidişatını beğenmezsen kendi yolunu çiz’ diye telkinde bulundu. Önceleri siyasi parti kurmayı düşündüm. Ancak daha sonra bu fikrimden vazgeçerek iki kuzenimle kendi devletimi kurdum” der. Atlantium, Avustralya’dan bağımsız değildir. Ülke amacını da kürtaj, eşcinsel evlilikler, serbest dolaşım, ötanazi gibi hakların tanınmasını sağlayabilmek olarak belirtir. 2008 yılı verilerine göre, tüm dünyadan 1200’den fazla vatandaşı var.


Calsahara Krallığı

Travis McHenry 15 yaşındayken Güney Kaliforniya’da büyükannesi tarafından kendisine verilen takriben 15 kilometrekarelik arazide krallığını kurdu! Calsahara adını verdiği ülkesinin adı Kaliforniya ve Sahra Çölü’nde geliyor. (California – Sahara) Kurucusunun gülümseyen bir portresinin bulunduğu kendi mührü ve para birimi mevcut. Nüfusu da 3 ile 10 arasında değişiyor


Westartika Büyük Dükalığı

Yine Travis McHenry’nin kurduğu “Westartika” Western Antarctica (Batı Antarktika) isminden kısaltılarak bulunmuş. Kurucusunun iddiasına göre Antarktika kıtasında hakimiyetini ilan ettiği bu alan hiçbir ülke tarafından sahiplenilmiş değil!


Molosya Cumhuriyeti

Molosya, tanınmayan ve “fantezi nitelikli olan” bir mikro ulustur. Kevin Baugh, 1977’de 15 yaşındayken yarı şaka yarı ciddi olarak başlattığı ülke kurma girişimi, 1998 yılında toprağa dayanan bir iddiaya dönüştürmüştür. Molosya, ABD’nin Nevada Eyaleti’nin Dayton Kasabası yakınlarındaki evinde, “diktatörü olan bir muz cumhuriyeti” olarak kurulmuştur. “Hükumet Evi” olarak bilinen Baugh’un evi, arka ve ön bahçesi, 0.4 hektar alan ve Nevada’daki bir mülkten oluşmaktadır.

Molosya adının İspanyolca “küçük kayalık tepe” anlamına gelen “morro” sözcüğünden türediğini belirtmektedir. Molosya’nın bir meclisin varlığını zorunlu kılan bir anayasası olsa da “iç karışıklıklar ve sınırın dışından gelen müdahaleler nedeniyle”, Baugh diktatörlük yapmakta ve tüm anayasal görevleri yerine getirmektedir. Molosya pek çok mikro ulusu tanımaktadır ve bunlarla pek çok “antlaşma” yapmıştır. Ayrıca yılda ondan fazla turist “ülke”yi ziyaret etmektedir.


Saugeais Cumhuriyeti

1947 yılında bir şaka olarak Fransa-İsviçre sınırında kurulan devlet, 11 kasabadan oluşuyor. Günümüzde kendi tasarladıkları kimlik kartları verip, resmi pullar vs. satan, popüler bir turistik cazibe merkezidir.


La Boirie Konsolosluğu

Fransa’da 2006 yılında Phillipe, Pascal ve Sebastien isimli Fransız tarihine, coğrafyasına ve politikaya meraklı 3 kafadar tarafından kurulan “konsolosluk” 7 hektarlık alanda faaliyet gösteriyor. Konaklama ve sabah kahvaltısı imkânı sunan turistik bir tesis gibi de düşünülebilecek mikro ulus, kendi takvimine ritüellerine vs. sahip. Sık sık partiler ve balolar düzenleniyor. Bu ulus eko-vatandaşlığı ve hazcılığı savunuyor.

Conch Cumhuriyeti

Florida Key West’teki Conch Cumhuriyeti, ABD Federal Hükumetinin kimi uygulamalarını protesto etmek adına “şaka” olarak 1982’de ABD’deki federal devlet yapısından ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlığını ilan ettikten sonra bölgedeki turizmde patlama yaşandı. 11 Eylül’de saldırıları gerçekleştiren teröristlerden birinin üzerinde bu mikro ulusun “hediyelik eşya” olarak sattığı pasaportun bulunması ABD’de büyük tartışmalara neden oldu. Conch Cumhuriyeti’nin, Karayipler’de, Meksika, İsveç, Rusya, Fransa, İspanya, İrlanda ve Almanya İsviçre ve Küba’da vatandaş ve temsilcilikleri bulunmaktadır. “Ülke” günümüzde ekonomisini ise turizmden karşılıyor; özgürlükçü bir parti diyarı ve kendi sloganlarını “sıcaklık, mizah ve saygı” olarak belirlemiş durumdalar. Ülke hediyelik eşya olarak pasaport satmaya da devam ediyor bu arada.


Seborga Prensliği

Seborga Prensliği, İtalya topraklarının Fransız sınırına yakın bir bölgesinde bulunan bir prensliktir. Belki de gerçek bir tarihe dayanan tek mikro ulus olan bu prensliğin tarihi geleneksel olarak 954 tarihine kadar uzanıyor. Tarih boyunca birleşik İtalya’nın resmi anlamda asla bir parçası olmayan bu mikro ulus, Giorgio Carbone liderliğinde, 1963 yılından itibaren bağımsızlık iddiasını güçlü biçimde dile getirmeye başladı. Yöre halkı tarafından yönetici seçilen Carbona, “1. Giorgio” unvanıyla 2009 yılına kadar yönetimde kaldı.  Luigino isimli para birimi 1994-1996 yılları arasında hiçbir hukuki geçerliliği olmamasına karşın bölge içinde kullanılmıştır. Son nüfus sayımına göre 320 vatandaşı vardır.


Hutt River Prensliği

21 Nisan 1970’te Leonard Casley adında bir çiftçi tarafından Avustralya’dan ayrılarak 75 kilometrekarelik tarım toprakları üzerinde kurulan bir mikro ulustur. Batı Avustralya’da, Perth şehrinin 595 km kuzeyinde yer alan bağımsız mikro ulusun toprakları Hong Kong kıyaslanabilecek miktardadır. Prenslik, aynı zamanda Kalbarri Milli Parkı’na da yakın bir konumda bulunuyor.

Devletin tarım politikalarına isyan eden Leonard Casley hayal kırıklığı ile Avustralya mahkemelerinde adalet arar. Avustralya Anayasasında, faydalanabileceği bir takım yasal boşluklar mevcuttur. Bu gerçeği Leonard Casley kullanır. 1970’de, kendisine ait tarım istasyonu ile Avustralya’dan kopar ve “Hutt River Province”i kurarak bağımsızlığını ilan eder.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Ülke Bayrakları Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyada Kullanılmış En İlginç 15 Banknot!

Neden Avusturya ve Avustralya Benzer İsimlere Sahipler?

Turks ve Caicos Adaları’nın İsminde Neden Türk Var?


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

67
170 Paylaşım, 67 points