in , ,

Kendi Kalesine Attığı Gol, Hayatına Mâl Olan Futbolcu “Andrés Escobar”

ABD 1994 Dünya Kupası,  3 milyon 587 bin 538 kişiyle, tüm kupa tarihinin en fazla seyirci çeken organizasyonu olarak ve Andrés Escobar cinayeti ile tarihe geçti.

ABD, Kolombiya ile yaptığı grup maçında Escobar’ın 35. dakikada kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçti. Earnie Stewart’ın 52. dakikadaki golüyle ABD, skoru 2-0’a getirirken, 90. dakikada Kolombiyalı Adolfo Valencia skoru belirleyen golü attı ve maç Kolombiya’nın mağlubiyeti ile sonlandı.

Favoriler arasında gösterilen Kolombiya, mücadele ettiği A Grubu’nu 3 puanla son sırada tamamladmış ve ilk turda kupaya veda etmişti. Escobar, takımının favori olduğu halde gruptan çıkamaması sebebiyle günah keçisi  ilan edildi.

Maç sonrası Escobar “Evet kendi kaleme gol attım ama bu dünyanın sonu değil, hayat benim için devam ediyor” demişti…

2 Temmuz 1994 tarihi akşamı Medellin şehrinin El Poblado semtinde arkadaşlarıyla bir bara gitti. Eğlence çıkışı gece yaklaşık saat 03:00 sularında barın otoparkında yalnız kalan Escobar üç kişinin silahlı saldırısına uğradı.

Arkadaşları, 6 kurşun isabet eden Escobar’ı hastaneye götürse de Escobar vurulduktan 45 dakika sonra hayatını kaybetti. Escobar’ın Dünya Kupası’nda ABD’ye karşı kendi kalesine attığı için öldürüldüğüne inanılıyordu fakat sıradan bir bar kavgası olarak cinayet örtbas edildi. Escobar’ın cenazesine yaklaşık 120 bin kişi katıldı. 

Humberto Castro Muñoz, Escobar’ı kendi adamları ile birlikte öldürdüğünü itiraf etti. İddialara göre diğer iki kişi, Muñoz’un adamları; Peter David ve Juan Santiago Gallon Henao’ydu. Humberto Castro Muñoz, Haziran 1995 tarihinde Escobar’ı öldürmekle suçlandı. 43 yıl hapis cezası aldı. 

 2002 yılında ölüm yıl dönümünde Medellin şehrinde Escobar anısına bir heykel yapıldı.

2018 yılında yine Kolombiya’da Deportivo Cali formasını giyen futbolcu Juan Sebastian Quintero, otomobilindeyken silahlı saldırıya uğradı. Neyse ki Escobar ile aynı kaderi paylaşmadı ve aracına 6 kurşun isabet etmesine rağmen mucize eseri yara almadan kurtuldu ve hayatta kaldı.

Kaynak: 1 2 3 4

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Einstein’ın Arılarla İlgili Kehaneti Gerçekleşiyor mu?

Dünyadaki En İlginç Ülke Sınırları