in

KedilerinBedavacı' Oldukları Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre evcil kediler, seçim şansı verildiğinde emek vererek elde etmek yerine, “bedava” mamayı tercih ediyor. Hatta bunu yapan tek tür oldukları da kanıtlandı.

Daha önce yapılan çalışmalarda, emek vermeden temin edilebilen yemek ile bir düzeneğin içerisine konuşmuş yemek arasında seçim yapma şansı verildiğinde, köpekler, ayılar, güvercinler, domuzlar, keçiler, fareler ve maymunlar da dahil pek çok hayvanın elde etmek için uğraş gerektiren alternatifleri tercih ettikleri gözlemlenmişti

Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmanın detaylarını aktarıyoruz.

17 kedinin karşısına bir oyuncağın içinde ‘uğraşla kazanılan mama’ ve bir de tabakta ‘kolayca ulaşılabilen mama’ konuldu:

8 kedinin oyuncağın içerisindeki mamaya tenezzül bile etmeden direkt tabağa yöneldiği, diğer kedilerin ise oyuncakla kısa süre ilgilendikten sonra vazgeçtikleri gözlendiği.

Bilim insanları kedilerin, benzer şekilde test edilen diğer bütün hayvanlardan farklı olarak, emek vermeden elde edilen “bedava” yemek için belirgin bir tutum sergilediklerini belirtti.

Kaliforniya Üniversitesi’nden kedi davranışları uzmanı Mikel Delgado, “Yemeğini elde etmek için en az eforu harcamayı tercih eden tek tür kediler gibi görünüyor” dedi.

Uzmanlar, kedilerin bu davranışının “tembellikle” açıklanamayacağını söylüyor:

Söz konusu davranışın nedeni henüz kesin olarak belirlenemese de, Animal Cognition dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bunun iki nedeni olabilir. Birincisi, kedilerin ev ortamında rahata alışmaları ve keşfetme isteklerinin azalmış olabileceği. Diğer teori ise kedilerin yemeklerini elde etmek için nasıl evrimleştikleri ile alakalı.

Yiyeceklerini arayan hayvanların tam tersine, kediler esasında avlarını pusuya düşüren yırtıcı hayvanlar. Bu sebeple, bir düzeneğin içerisine konan yemek onların ilgisini çekmiyor olabilir.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Elektrik Üretiminde Güneş'in Payı Yüzde 7,5 Yükseldi

Fenerbahçe, Getir'le Sponsorluk Anlaşması İmzaladı