in

Kcal ile Kalorinin Ne Farkı Var ?

Kalori, ölçülürken fazlaca karıştırılan bir terim. Bunun üzerine biz de kalorinin ne olduğu, nelerle karıştırıldığı ve işlevinin ne olduğuyla ilgili bir yazı hazırladık. Kalori kontrolü ve sağlık ile ilgili birkaç ufak tüyo eklemeyi de unutmadık.

Kalori terimini hepimiz biyerden biliyoruz. Spor yapanlar, kilogram vermek veya almak isteyenler; veya yalnızca ne yediğine dikkat edenler bu sözcüğe aşina. Ancak bir yerlerden ne kadar almamız ve ne kadar harcamamız gerektiğini öğrendiğimiz bu birimin eksiksiz olarak ne olduğunu çoğumuz bilmiyoruz. Bu yazıda kalorinin ne olduğunu, kcal ve kJ birimleriyle olan farkını en basit şekilde öğrenmeye çalışacağız.

Kalori terimi nerdeyse herkes tarafından bilinse de çoğu kişi ‘küçük kalori’ ve ‘büyük kalorinin’ farkını bilmiyor. Ayrıca bir diğer seçenek olan kJ birimi çoğu kişi için bir gizem. Gelin, “kalori nedir” sorusundan başlayıp ne işe yaradığına, küçüğünün ve büyüğünün ne olduğuna kadar basitçe yanıtlayalım.

Kalori nedir?

Sürekli “muz kaç kalori” veya “squat kaç kalori yakar” gibi cümlelerde duyduğumuz kalori, basitçe vücudumuzda kullanmış olduğumuz enerjinin ölçü birimi. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin kimyasal yapısında farklı miktarlarda enerji bulunuyor. Genelde kcal cinsinden görmüş olduğumuz kalori miktarları, gıdaların içinde bulunan makro besinlerin miktarına göre değişiyor. Bu enerjiyi sağlamayı başaran üç en temel makro besin şu biçimde: yağ, karbonhidrat ve protein. En fazla kaloriyi yağlar ve karbonhidratlar sağlarken en düşük kaloriyi protein barındırıyor. Bu yüzden kilogram verme amaçlı diyetlerin genelinde evvela yağlar ve sonra karbonhidratlardan kaçınılıyor.

Vücudumuza almış olduğumuz kalorilerin hepsi tek bir amaçla kullanılmıyor. Yediğimiz şey sindirilirken bu kaloriler enerji olarak kas ve yağ gibi farklı moleküllerde depolanıyor. Elde edilen enerji üç farklı amaçla kullanılmaktadır: Alınan gıdaların sindirimi, fiziksel aktivite, organ ve dokuların çalışması. Kalorilerin %10’u, tükettiğimiz besinlerin sindirilmesinde kullanılmaktadır. %20’lik kısmı oturmak da dahil olmak üzere yapmış olduğumuz fiziksel aktivitelere gidiyor. Kalan %70’lik büyük kısım ise iç organların ve dokuların işleyişinde kullanılmaktadır. Kullanılmayan fazla kaloriler ise daha sonra kullanılmak üzere yağ dokularında depolanıyor.

Kcal ne demek? Kalori ve kcal farkı:

Kcal ve cal birimlerinin tek farkı, birinin diğerinden 1000 kat büyük olmasıdır. 1 kcal, 1000 cal’e eşittir ve bunun tek sebebi, diğer ölçü sistemlerindeki gibi kolaylık sağlamaktır. Kimi zaman kcal büyük kalori, cal küçük kalori olarak anılır. Daha daha önce cal’in baş harfinin büyük yazılmasıyla ifade edilen büyük kalori daha sonra kilogramkalori, yani kcal adını almıştır. Bugün pek çok kişinin kalori derken kastettiği birim kcal’dir. ABD’da ise cal birimi kullanılır. Dünya’nın pek çok yerinde kJ birimi de kullanılırken Çin gibi bazı ülkelerde yalnızca bu birim kullanılır.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Google Artık Kaliteli İçerikleri Ön Plana Alacak

ASELSAN, Yeni Bir İHA'nın Tasarım Patentini Aldı