in , , , ,

Kaybolmak İçin En Uygun 10 Çit Labirent

Andrassy Kalesi Labirenti – Macaristan

Macaristan ve Slovakya sınırına yakın Tisza Nehri kıyısına kurulan Andrassy Kalesi’ndeki labirent, dünyanın en güzel labirentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Macaristan – Slovakya sınırına yakın bir konumda, 19. yüzyılda inşa edilen kale, porsuk ağaçlarıyla dekore edilmiş.


Longleat Labirenti – İngiltere

1975 yılında Greg Bright tarafından hazırlanan labirentin toplam yol uzunluğu 2.72 kilometre. 16 binden fazla porsuk ağacından yapılan Longleat Hedge, merkezine açılan 6 ahşap köprü ve üç boyutu yapısıyla tarifi zor ve alışılagelmiş labirentlerden farklı bir yapı. Sadece yürümesi bile bir saatten fazla zaman alan labirent sizi korkutmasın! Yollarda sıkça rast geleceğiniz ‘Lift if lost’ panelleri kaybolanların korkuya kapılmaması için hazır bekliyor. 


Villa Pisani Labirenti – İtalya

Tarihi yönü ve muhteşem görüntüsünün yanı sıra, dünyanın en zor labirenti olduğu söylenen Villa Pisani, 1720’de inşa edilmiştir. Söylentiye göre, Hitler ve Mussolini’nin girmeye cesaret edemediği Napolyon’un çıkışını bir türlü bulamadığı meşhur Villa Pisani Labirenti birbirini tekrar eden 9 şablondan oluşuyor. Labirentin ortasındaki minik kulenin üzerinde ise bilgelik ve sanat tanrıçası Minerva’nın heykeli bulunuyor.


Ashcombe Labirenti – Avustralya

Avustralya’nın en eski labirenti olan Ashcombe labirentindeki 1.000 selvi ağacının her biri 3 metre yükseliğe ve yaklaşık 2 metre genişliğe sahip. Labirentteki ağaçlar yılda birkaç kez dikkatli bir şekilde kırpılır. Ziyaretçilerin iki yarısını da tamamlamak zorunda olduğu labirentte düz bir çizgi bulunmaz.


Hampton Court Labirenti – İngiltere

1700 yılında III. William için yapılan labirent, İngiltere’de bugüne kadar ayakta kalmış en eski labirenttir. Puzzle-vari yapısı yüzünden oldukça zor çözülmektedir ve bu zorluk derecesiyle tüm dünyada ün salmıştır. Söylentilere göre ise, işin sırrı girişten itibaren yolu değiştirmeden sol tarafta kalmakmış.


Peace Labirenti – Kuzey İrlanda

Dünyanın en geniş kalıcı labirenti olan Peace labirenti, 11 bin metrekarelik bir alanı kaplamakta. Toplam yol uzunluğu 3147 metre olan labirent 6 bin porsuk ağacından oluşuyor, çit boyu diğer labirentlere göre kısa tutulmuş. Etkileşime teşvik amacıyla iki ayrı bölüm olarak tasarlanan labirenti çözüp merkezine ulaşabilenlere ödül olarak ‘Barış Zili’ veriliyor. 


Pineapple Garden Labirenti – ABD

Hawai’ye özgü olan tam 14.000 çeşit bitki türü içerir. Adından da anlaşıldığı gibi merkezinde büyük bir ananas (pineapple) bulunur. Bunun yanında, labirentin içinde 8 gizli bölüm ve tamamlayabilenler için ödüller de bulunmaktadır.


Masone Labirenti – İtalya

Masone Labirenti, parmesan peyniriyle ünlü olan Fontanelatto şehrinde bulunuyor. Labirent, İtalyan yazar Franko Maria Ricci ve Jorge Louis Borges döneminde, Ricci’nin dünyanın en büyük labirentini yapma fikriyle oluşmuş. Hızlı büyüyen bambular gibi geleneksel malzemelerin dışına çıkan Ricci, ölümünden önce labirenti görebilmiş.


Reignac-sur-Indre Labirenti – Fransa

Reignac-sur-Indre, içinde sebze yetiştirilen dünyanın en büyük labirentinden, Loire Vadisi’nde bulunan ve 1996 yılında ziyarete açılan labirent tamamlandığı yıl tam 85 bin ziyaretçi gezdi. 4 hektarlık alana yayılan labirent, sonbaharda biçiliyor ve bir yıl mısır bir yıl ayçiçekleri açacak şekilde ekim yapılıyormus.


Dream Maze Labirenti – Çin

Geyik şeklinde planlanmış labirent, Guienness Rekorlar Kitabı’na girmiş. 35 bin 596 metrekare alana yayılan labirentin toplam uzunluğu 9 bin 457 metre. Büyük bir otel için yapılmış ve içinde havuzlar, köprüler ve eğlence alanları da yer alıyor.

Kaynak: 1 2 3 4

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by East

Pablo Picasso’dan Efsaneleşmiş Hazır Cevaplar

Türkçe’nin En ”Enteresan” Kelimeleri