Kayalara Oyulmuş En Acayip 10 Antik Şehir

Dünya üzerinde kayalara oyularak yapılmış birbirinden güzel ve ilginç 10 antik şehir.


45
14 Paylaşım, 45 points

Ellora

Ellora, dünyanın en büyük kaya oyma, manastır ve tapınağı. Mağaraları ve yeraltışehri ile kompleks bir yapı. Hindistan’ın Maharashtra kentinde yer alan bir UNESCO Dünya Mirası’dır. Sit alanı M.S. 600-1000 dönemine ait. Budizm, Hinduizm ve Jainizm anıtlarını ve kaya resimleri ile dikkat çekiyor.


Guyaju

Çin’de Pekin yakınlarındaki bir vadide yer alan içe kapalı bir topluluk için yerleştiği bir mağara kompleksi. Topluluğun kökenleri, kurucu insanlar hakkındaki belirsizlikler ve daha sonra topluluğun ortadan kaybolması nedeniyle gizemli bir yer olarak anılıyor. Kompleksin 117 mağarasında 8 tanesi özel yapılmış 350 oda ve tapınak bulunmakta.


Derinkuyu

Kapadokya’da bulunan Derinkuyu, bu coğrafyada yaşayanların bir yer altı şehri olarak kullandığı bir alan olmuş. Çoğu ziyaretçilere açık olan tünel ve odalardan oluşan, 8 katlı dev Bizans dönemi yer altı şehri. Kilometrelerce uzanan tünellerle bağlanan bu yer altı şehrinin üst katları hâlâ kullanılıyor. Alt katlar ise zaman zaman savaşlarda saklanmak için bir sığınak olarak kullanılmış. Derinkuyu Yeraltı Şehri adını 60-70 metre derinindeki 52 içme suyu kuyusundan almış.


Maijishan

Çin’de bulunan Maijishan’da 194 adet mağara ev dev Buda heykellerinin üzerinde yer alıyor. MS 384-417 yıllarında inşa edilen bu kompleks bugüne kadar oldukça iyi bir şekilde korunarak gelmiş. 7.200’ün üzerinde heykel ve 1.000 metrekareden fazla duvar resmi içeriyor.


Ajanta

UNESCO’ya göre, bunlar Budist dini sanatının başyapıtlarıdır ve Hint sanatını etkilemiştir. Hindistan’da bulunan Ajanta’da kaya mezarları ve 30 adet mağara bulunuyor. Milattan Önce 2’nci ve Milattan Sonra 5’inci yüzyıllar arasında burası bir yerleşim yeriydi.


Mesa Verde

ABD’de yer alan Mesa Verde de bir milli park ve anıt statüsünde. Colorado’da bulunan Mesa Verde iki yüz odaya sahip. Pueblo halkı tarafından yüksek bir vadiye inşa edilen karmaşık bir toplu yaşam alanıydı. Bir yamaca inşa edilen bu yapı güneş ışığının daha iyi alabileceği açılara göre yapılmış.


Ventanillas de Otuzco

Ventanillas de Otuzco, Peru’nun en eski halklarından biri tarafından yapılmış bir mağara kompleksi. Buradaki buluntular tarihinin Millattan Önce 1400’e kadar uzandığını gösteriyor. Bu yapının yaşamak için mi yapıldığı yoksa ölülerin konulduğu bir mezarlık mı olduğu bilinmiyor.


Kandovan

İran’ın, Kapadokyası diyebileceğimiz Kandovan köyü 13’üncü Yüzyıl’dan bu yana sakinlerine ev sahipliği yapıyor. Volkanik kayaların oyularak yapıldığı bu evlerin bir kısmı dört katlı apartmanlar halinde. En alt kat genellikle hayvanlar için kullanılıyor. Üst katlarda ise insanlar yaşıyor. Bugün hâlâ kullanılan bu mağara evlerde toplamda 600’den fazla insan yaşıyor.


Predjama Kalesi

Slovenya mağaralar konusunda oldukça zengin bir ülke. Ancak Predjama Kalesi bunlar içinde en ilginç olanı. 13’üncü Yüzyılda bu kale bir İtalyan kilise patriği tarafından yapılmış. Bu kalenin dibinde gizli bir tünel de mevcut. 15’inci Yüzyıl’da Avusturyalılar kaleyi kuşatmış. Bu tünel sayesinde mağaraya sürekli olarak erzak taşınması mümkün kılınmış. 


Petra

 Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kent, MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında Nebatiler’e başkentlik yapmıştır. 400’lü yıllardan sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı kent gözden düşmüş ve zaman içinde unutulmuştur. Petra’nın yapım amacı tarihçiler tarafından bulunamamıştı. Ancak yapılan son araştırmalarda Petra’nın sembolü El-Khazneh’nin altında gizli mezar bölümü olduğu ve bu bölümün kral mezarları olduğu araştırmalar sonucunda kesinleşmiştir.

Petra antik kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmıştır. El-Hazne ve Roma döneminde yapılan amfitiyatro en bilinen yapılardır.Kum taşından oluşan kaya bloklarına oyulmuş tapınaklar, amfi tiyatro, mezarlar ve rölyeflerden oluşan yapı, yaklaşık 100 kilometre kare alana yayılmaktadır.

Kaynak: 1 2 3 4 5


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

45
14 Paylaşım, 45 points