in

Kanser Tedavisini Hızlandıracak Bir Bitki Keşfedildi

Teknoloji her sene katlanarak gelişmeye devam etse de kanser hastalığını kesin olarak ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi henüz bulunamadı. Fakat araştırmacılar, Avustralya’da yetişen bir bitkinin tedavi sürecini hızlandırmada büyük rol oynayabileceğini keşfetti.

İnsanlık tarihi boyunca dünyanın çeşitli bölgelerinde yetişen bitkiler doğal tedavi metotları için kullanılageldi. Ülkemizde de ‘kocakarı ilaçları’ olarak kültürün bir parçası haline gelen bu doğal ilaçların ne kadar işe yaradığı ise pek çok kez tartışma konusu olmuştur. Ancak Kopenhag Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, Batı Avustralya’ya özgü bir bitki türünün kanser tedavisinde büyük etkisi olduğunu keşfetti.

‘Eremophila galeata’ olarak bilinen bitki, uzun bir süre Avustralya Aborjinleri tarafından bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve seremonilerde kullanılmış. Bu enteresan bitkinin biyolojisini ve kimyasını incelemek için araştırmalara başlayan  bilim adamları, şaşırtıcı ve bir o kadar da sevindirici bir sonuçla karşılaştılar. Yapılan testlerden alınan sonuçlara göre ‘eremophila galeata’ bitkisi, kanser tedavisinde çok büyük bir etkiye sahip.

Kanser hücrelerinin direncini kırıyor:

Bilindiği üzere şu an için kanser tedavisinde en çok kullanılacak olan yöntemlerden birisi ‘kemoterapi’. İlaç tedavisinin uygulanmış olduğu bu yöntemin kendi bünyesinde de bazı zorlukları var. Kanser hücreleri, bir süre sonra kullanılacak olan bu ilaçlara karşı direnç kazanabiliyorlar. Böylece tedaviyi de bir hayli zor hale getiriyorlar. Fakat ‘eremophila galeata’ bitkisinden elde edilen bir tür reçinenin, kanser hücrelerinin direncini büyük ölçüde yok ettiği keşfedildi.Bilim insanları, kanser yüzünden hayatını kaybeden hastaların %90’ının ‘tedaviye karşı direnç’ gösteren kanser hücrelerine sahip olduğunu belirtiyor. Her ne kadar kanser hücrelerinin direncini kıracak ilaçlar piyasada olsa da bu ilaçların pek çok zararlı etkisi bulunuyor. Bitkiden elde ettikleri reçinenin uzun zamandan beri yerli halk tarafından kullanılmaktadır olması, bitkinin kanser tedavisinde de kullanılması için önemli bir konuma taşıyor. Araştırmacılar, doğadaki benzer bitkileri inceleyerek daha da etkili tedavi metotları bulabileceklerinin de önemini belirtiyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Çip Krizinin Asıl Sebebi Ne:

Microsoft CEO'su, Hisselerinin Yarısını Sattı: