Kadıköy’e Körler Ülkesi (Khalkedon) Denmesinin Hikayesi

MÖ 6. yüzyılda Megaralıların Kralı Byzas'ın, Byzantion şehrini kurma süreci ve Kadıköy'e körler ülkesi lakabını takmasının hikayesi...


60
33 Paylaşım, 60 points

M.Ö 658 yılında Yunanistan’da yaşanan kıtlık nedeniyle Anadolu kıyılarına sürekli göçler olmuş, Kavmi ile göç etmeye karar veren Megaralıların Kralı Byzas (Bizas), Delf tapınağı kahinine nereye gitmesi gerektiğini sorar. Kahin “körler ülkesi’nin karşısı size yurt olacak.” cevabını verir.

Tam olarak nereye gideceğini anlayamayan Byzas yine de yollara düşer. Anadolu’ya Ege kıyılarından giriş yaptıktan sonra yukarı, İstanbul’a doğru çıkar. En son bugünkü Kadıköy kıyılarında durur ve karşıya, bugünkü Sarayburnu’na bakar ve burayı gözüne kestirir.

Sarayburnu’na gelince buradaki güzellikten çok etkilenir ve karşı taraftaki halkın şehir kurmaya bu kadar elverişli bir yere değil de karşı yakaya şehir kurmasını körlük olarak adlandırır. Sonra aklına kahinin sözü gelir “körler ülkesinin karşısı” ve buraya kendi adını vererek Byzantion şehrini kurar. Karşı kıyıya da Khalkedon yani Körler Ülkesi adını takarlar.

İstanbul’un fethinden sonra Kalkedonya’nın yönetimi, Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul kadısı Hızır Bey’e verildiği için, Kadıköy adını aldığı söylene gelmiştir.

Kaynak: 1 2 


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

60
33 Paylaşım, 60 points