in

Jüpiter'in Yeni Bir Uydusu Daha Keşfedildi

Yüzlerce uyduya sahip olduğu bilinen Jüpiter’in yeni bir uydusu daha keşfedildi. Bulguyu yapan kişi bir üniversite veya uzay ajansı üyesi da değil, yalnızca hobi olarak astronomiyle ilgilenen bir talebe.

Son günlerde, Jeff Bezos ve Richard Branson’ın uzayda yaptığı bir buçuk dakikalık yolculuk gibi, uzayla alakalı güzel gelişmeler gördük. Ancak bundan daha ehemmiyetli bir olay yaşandı: Jüpiter’in yörüngesinde yeni bir uyduya daha rastlandı.

Hâlihazırda en az 80 adet uyduya sahip olan Jüpiter’in uydularına yenileri ilave etmeye devam ediyor. Gezegenin  yeni uydusu S/2003J24 küçük bir uzay kayası olmasına karşın vaziyette bir farklılık var. Bu farklılık, bir gezegensel uydunun ilk sefer bir üniversitede veya uzay ajansında görev yapan biri tarafından değil de Kai Ly isminde bir amatör tarafından keşfedilmiş olması.

Uydu önceden NASA tarafından görüntülenmiş

Ly’nin akademik mecmualara gönderilen ancak daha yayınlanmayan gözlemlerine göre, NASA tarafından 2003 seneninde görüntülenen bir uzay kayasının aslında Carme grubunun bir parçası olarak Jüpiter’in yörüngesinde dönen bir uydu olduğu ortaya çıktı. Bu, Jüpiter’in yörüngesinde sıkışan 45 kilometre genişliğindeki bir asteroidin yanı sıra ondan kopan 23 parçayı içeren 24 uzay kayasından oluşan bir küme.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı, S/2003J24’ün resimlerini çekmiş olsa da Ly’nin uydunun yörüngesini keşfetmesini, ölçmesini ve doğrulamasını sağlayan şey çeşitli teleskoplar ile gerçekleştirdiği, yıllarca müddetin gözlemlerini incelemesi oldu. Hasılı, bakmanın ve görmenin değişik şeyler olduğunu ispat eden bir vaziyete daha tanık olduk.

Hâlihazırda NASA ve diğer uzay ajansları, teorik olarak, güneş sistemimizin dışındaki ötegezegenlerin uydularını belirlemelerini sağlayacak daha büyük ve daha iyi teleskoplar geliştirme mertebesindeler. Bu netlikle takdire şayan bir çalışma fakat kendi güneş sistemimizde de keşfedilecek çok şey olduğu açık – ki bunu, “okula tekrar başlamadan önce yazın hobi olarak” astronomiyle ilgilindiğini söyleyen biri dahi yapabiliyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Mastercard, Kripto Para Ödeme Sistemi Kurdu

Otomotiv Sektörü de Delta Varyantından Etkilendi: