in

Jeff Bezos’un İş Hayatının En İyi Gününde Kazandığı Çılgın Para

Şahsi mal varlığı 200 milyar doların üzerinde olan tek kişi olma unvanına sahip Jeff Bezos, en iyi iş gününde 10,3 milyar dolar para kazandı. Bu para, Bezos’un bir saniyede 119 bin dolar civarında kazandığını gösteriyor. Peki Bezos’un bu denli para kazanması ne manaya geliyor?

2020 senesi, hepimizin malumu pek de istemediğimiz türden olaylara sahne olarak devam ediyor. Bilhassa de koronavirüs salgını, dünyanın genel düzenini alt üst etmiş vaziyette. Süreç içerisinde milyonlarca işini kaybederken, belirsizlik haliyse piyasa ve ekonomileri direk etkiliyor. Ancak bu süreçte birileri gittikçe fukaralaşırken birilerininse her geçen gün biraz daha zengin olduğunun farkında mısınız?

Aslına bakacak olursak birileri, pandemi öncesi süreçte de zati zengindi. Sözgelişi Elon Musk, Bill Gates gibi isimlerin servetleri, bundan bir müddet önce de dudak uçuklatan cinstendi. Biz bu haberimizde ise sizlere, Amazon CEO’su Jeff Bezos’un kazandığı paradan söz edeceğiz. Biliyoruz zenginin parası züğürdün çenesini yoracak ancak aktaracağımız bilgiler, oldukça alaka çekici.

Amazon CEO’su, 200 milyar dolar şahsi servete sahip ilk kişi olarak tarihe geçti

Pandemi süreci, insanları internet üzerinden alışverişe yönlendirdi. Haliyle bu vaziyetin en çok da Jeff Bezos’a yaradığı şaşılacak bir şey değil. Ancak bu denli yükseliş, muhtemelen kimsenin beklediği bir şey değildi. Zira Bezos’un serveti, yalnızca bir günde takriben olarak 10,3 milyar dolar artış gösterdi. Şaka değil, sahiden…

Günlük 10,3 milyar dolar: Şimdi de bu miktarı ayrıntılandıralım

Jeff Bezos’un kariyerindeki en iyi günü ayrıntılandırmakta yarar var. Zira bu miktar, bizi daha da çılgınca bir yere götürecek. Şöyle ki 24 saatlik kazanç, Bezos’un bir saatte 430 milyon dolar civarında para kazanması mananına geliyor. İnsan nefsi ya işte merak ediyor. Bu meblağı dakika bazına düşürdüğümüzde, 7 milyon dolar, saniyeye düşürdüğümüzde ise 119 bin dolar civarını ele geçiriyoruz. Başka bir deyişle Amazon CEO’su, hayatındaki en başarılı iş gününün her saniyesinde, pek çoğumuzun kolay kolay göremeyeceği paralar kazandı.

Beynelmilel verilere göre bir insan, hayatı süresince vasati olarak 850 bin dolar para kazanıyor. Az önce hesapladığımız rakamlarla bu miktarı mukayese ettiğimiz vakit, Amazon CEO’su Jeff Bezos’un yaklaşık 5 saniye gibi bir sürede, rastgele bir insanın hayatında kazandığı paranın tamamını kazandığı neticenine erişiyoruz. Başka bir deyişle bizim bir ömür vererek kazandığımız para, Jeff Bezos’un eline sadece 5 saniyede geçiyor.

Şimdi de Jeff Bezos’un parasıyla neler yapılabileceğine bakalım

Türkiye’deki asgari fiyat, net olarak 2,324 TL. Başka bir deyişle ülkemizde asgari ücret alan bir yurttaş, senede 27,888 TL (yaklaşık 3500 dolar) kazanıyor. İnanın bunu söylemek istemeyiz ancak bu para, Bezos’un cebine sadece 0,02 saniyede giriyor. Başka bir örnek verecek olursak, İngiltere Kraliçesi, senelik 50 milyon sterlin aylık alıyor. Bu meblağ, Jeff Bezos için sadece 7 dakika 15 saniye.

Oyunseverler, son günlerde PlayStation 5’e odaklanmış vaziyetteler. Bu biraz canınızı yakabilir ancak Bezos, bir saniyede 325 adet PlayStation 5 alabilir. Ayrı olarak yeniden Türkiye’de erişmenin çok zor olduğu en pahalı Rolex marka bir kol saati, Bezos için 0,19 saniye demek. Başka bir deyişle adam gözünü açıp kaparken Rolex’in en pahalı saatini satın alabiliyor. Son olarak, bugünkü mali değeri 371 milyon sterlin olan Leicester City isimli futbol takımı, Bezos için sadece 54 dakika. Hasılı Jeff Bezos için herhangi bir şeye sahip olmak, sadece an sorunu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Evren Son 10 Milyar Yılda 10 Kat Isındı

Avrupa Birliğinden Amazona Suçlama: