James Dean’in Arabası “Little Basterd”ın Akıllara Durgunluk Veren “Lanet” Hikayesi

Efsane aktör James Dean, "Little Basterd" adını verdiği arabasıyla yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetmişti. Fakat bu lanet hikayesinin sonu değil başlangıcı oldu.


92
23 Paylaşım, 92 points

İlk başrolündeki rolü ile Oscar’a aday gösterilen nadir oyunculardan biri olan James Dean, “Asi Gençlik”  ve “Güneşin Doğuşu” gibi klasikleşen filmleriyle çok genç yaşta kültürel bir ikon haline gelmişti.

Otomobil ve hız tutkunu olan Dean, Salinas’taki bir yarışa giderken kaza yaptı. 30 Eylül 1955 tarihinde daha 24 yaşındayken “Little Basterd” adını verdiği Porsche 550 Spyder model arabasıyla başka bir araçla kafa kafaya çarpışması sonucu hayatını kaybetti.

Asi gençlik filminin çekimleri sırasında James Dean Porsche 356’dan 550 Spyder’a geçmeye karar vermiş ve bu yeni aldığı 550 Spyder’ını tamamıyla kendi zevkine özel yaptırmış, kaputuna ve kapılarına “130” numarasını yazdırmıştı.

Kız arkadaşı Ursula Andress, sanki olacaklar içine doğmuş gibi arabaya binmeyi istemiyor, yakın dostu Nick Adams ise bu arabadan hiç hoşlanmıyordu. Hatta arkadaşı aktör Alec Guiness, kendisine “bu araba çok sinsi duruyor. Eğer buna binmeye devam edersen önümüzdeki hafta bu zamanlarda seni bu arabanın içerisinde ölü bulurlar” demiştir. Tam da dediği gibi 1 hafta sonra  Dean hayatını kaybetti.

Fakat arabanın lanetli olmasının sebebi sadece bu değildi. Bu andan itibaren yaşanılanlar esrarı çözülememiş bir gizemler zinciri olarak tarihe geçmiş ve modern bir mit haline gelmişdi. James Dean’in lanetli arabası sadece kendisini değil daha sonra onunla ilişkisi olan herkesi öldürmüş veya ağır yaralamıştı.

“Little Basterd” daha sonra tam anlamıyla bir modifiye çılgını olan George Barris’in eline geçti. Barris, arabayı parçaları için almıştı. Ancak arabayı teslim alırken, Little Bastard kamyondan yuvarlanıp tamircilerden birinin 2 bacağını birden kırdı. Bu olay, Barris’in arabayla birlikte laneti de devraldığının bir göstergesiydi.

Barris, motoru Troy Mchenry’ye, aracın vitesini de William Eschrid’e sattı; ikisi de Ekim 1956’daki bir yarışta kaza yaptı. Eschrid Porsche’sine takla attırarak ağır yaralandı, Mchenry de arabanın kontrolünü kaybedip pistten çıktı ve hayatını kaybetti.

“Little Basterd”dan kalan parçaları satmaya devam eden Barris, aracın tekerleklerini de ismi bilinmeyen birine satmıştı. Aradan çok zaman geçmeden, bu iki lastiğin birden patladığı bir kazada, lastikleri satın alan kişinin öldüğünü öğrendi. Aynı Dean’in başına gelenler gibi, lastikleri patlayan araç bir hendeğe sürüklenmişti.

Tüm bu yaşanan talihsiz ve esrarengiz olaylar zincirine rağmen Barris aracı saklamaya niyetliydi. Fakat Kaliforniya yetkilileri ondan aracın gövdesini “güvenlik sergisi”nde göstermek için izin istediler o da kabul etti. Araç ilk sergiye gidemedi çünkü aracın bulunduğu garaj ve garajın ait olduğu ev yandı ve ev yerle bir oldu. Gizemli bir şekilde araca hiçbirşey olmamıştı.

Araç ikinci sergiye için Salinas’a götürüldüğü sırada, onu taşıyan kamyon yoldan çıktı ve meydana gelen kazada sürücü ölümüne sebep oldu.Bu olayın üstüne Kaliforniya Otoban Devriyesi yetkilileri “artık yeter” dedi ve “Little Basterd” yok ettiler. O günden beri James Dean’in lanetli arabası bir daha asla görünmedi.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Kenevirden Yapılan Otomobil “Hemp Car” Ve Seri Üretilememe Hikayesi!

Bildiğimiz Otomobil Modellerin, Bilmediğimiz İlk Nesilleri!

300 Kişilik Kasabanın Aynı Anda Delirdiği “Lanetli Ekmek Olayı”

Hayırsız Ada’nın Acı Hikayesi ve Halkın Diline Düşen Lanet!


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

92
23 Paylaşım, 92 points