in

Jack Dorsey'den Korkutan 'Hiperenflasyon' Açıklaması

Twitter Kurucusu Jack Dorsey, dikkati çeken bir açıklamada bulundu. Dorsey, hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini söyledi. Peki bu ne demek? Hiperenflasyon eksiksiz olarak ne anlama geliyor?

Türkiye’de son dönemlerde sadece ekonomiyi konuşuyor olsak da bu noktada sorun yaşamakta olan tek ülke, biz değiliz. Dünyanın dört bir yanında tedarik zincirlerinin kırılmasıyla yükselen fiyatlar, ülkelerin karşısına enflasyon olarak çıkıyor. Bu durum, istisnasız herkezin alım gücünün düşmesi manasına geliyor. Kimileri bu durumdan daha sert bir biçimde etkilenirken, kimileri nispeten daha az etkileniyor.

Bugün kiminle konuşursanız konuşun, size ekonomiyle ilgili bir şeyler söyleyecektir. Şimdi buna yeni bir isim daha eklendi. Twitter’ın Bitcoin sevdalı kurucusu Jack Dorsey, bazı dikkati çeken açıklama yaptı.

Tamam da hiperenflasyon nedir?

Jack Dorsey, yapmış olduğu açıklamada “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Bu olacak…” ifadelerine yer verdi. Dorsey’e göre hiperenflasyon hem Amerika, hem de diğer tüm ülkelerde etkili olacak. Peki bu ne anlama geliyor? Hiperenflasyon eksiksiz olarak ne oluyor ve neden korkutucu bir şey? Dilerseniz hemen, Dorsey’in açıklamalarını detaylandıralım.Hiperenflasyon, enflasyon oranının senelik bazda yüzde 200’e ulaşması veya geçmesi manasına geliyor. Paranın değeri, belki de hiç görülmediği kadar düşüyor ve bu durumun da korkunç sonuçları oluyor.

Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell da geride bıraktığımız günlerde bu konuya değindi. Amerika’daki tüketici enflasyonunun son 30 senenin zirvesine ulaştığını hatırlatan Powell, ekonomideki toparlanmanın düzensiz olduğunu, enflasyonun Amerika’da kalıcı olabileceğini belirtti. Bunun sebebinin tedarik zincirleri olduğunun önemini vurgulayan Jerome Powell, bir süre daha belirsizlik durumu yaşanacağını söyledi…

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Türkiye'de Trafiğe Kayıtlı Kaç Milyon Araç Var ?

NASA Başkanı: UFO'lar Uzaylılar Tarafından Yapılmış Olabilir