in , , , ,

İtalya’daki Türk Köyü “Moena” Ve İlginç Hikayesi

İtalya ve Avusturya sınırında Alp dağlarında yer alan Moena, bir İtalyan köyü. Günümüzde bir kayak merkezi olarak tanınan bu köyün halkı kendini Türk olarak tanıtıyor.

Köyün “Rione Turchia” (Türk Bölgesi) adını alışının şaşırtıcı öyküsü bundan tam 330 yıl öncesine dayanıyor. II. Viyana kuşatması sırasında yaralı bir Osmanlı askeri, bu küçük kasabaya sığınır.


Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, yardımsever köy halkı tarafından tedavi edilir. Halk, bu Türk askerini öyle sevmiştir ki köyde aşık olduğu bir kızla evlenmesine izin verilir. Ve daha sonrasında da sığınmak için geldiği bu köyde yaşamaya devam eder. Asıl adı Hasan’dır, fakat isminden çok lakabıyla anılır ve “El Turco” diye hitap edilirmiş.

Yeniçeri Hasan, iri yarı ve güçlü biri olduğu için ona avcı ve yırtıcı bir kuş olan “Balaban” lakabı verilmişti. Balaban,  II. Viyana Kuşatması sırasında orduya büyük yararı dokunmuş bir yeniçeri ve Osmanlı İstihbarat Subayıydı. Bir nevi ajanlık yapan Balaban, İtalyanca, Rusça ve Almanca bildiğinden istihbarat toplamak için kılık değiştirerek Venedik, Viyana, Berlin ve Roma’ya defalarca girip çıkmıştı. 

Zamanla hem köy halkı onu benimser hem de o bu köyü. Bilgisini, görgüsünü, her şeyini onlarla paylaşır. Bu İtalyan köyünde Türklüğü yaşatır. İtalyanca bildiğinden köylüyle rahatça anlaşabilmektedir.

Kasaba halkı o dönem derebeylerinin halktan istediği haksız vergilere, baskı ve yağmalara maruz kalmaktaydı. Bizim yeniçeri Hasan yani El Turco bu haksızlığa karşı çıkarak köy halkına liderlik eder ve yönetime karşı isyan eder. 

Ok ve yay yapımını, ateşli silahları velhasıl savaş tekniğiyle ilgili bildiği her şeyi öğretir. Moena’lılar ona minnettar kalmıştır. Çünkü özgürlük ve kahramanlık kavramlarını o benimsetmiştir onlara. Bu isyan neticesinde baskılardan kurtulan Moena köyü, bağrına bastığı Osmanlı Askerini artık lider olarak görmeye ve ona saygı duymaya başlar. El Turco’nun, 300 yılı aşkın bir süre  geçmesine rağmen hatırasının yaşatılmasını da buna borçludur. 

Moena’ya barış, huzur ve bolluk götüren soydaşımız, yani El Turco kendisini kurtaran Mariana ile evlenir ve ömrünün sonuna kadar bu şirin köyde yaşar. O günden bugüne Moena köyü La Turchia ya da Rione Turchia olarak anılmaktadır.

El Turco kendini ve Türk adetlerini o kadar sevdirir ki, kendisi öldükten sonra bile köyün yerlileri bu Türk geleneklerini sürdürmeye devam etmektedirler.


Kahraman olarak gördükleri askerin anısına her yıl ağustos ayının ilk haftası düzenlenen Moena Türk Festivali’nde, Belediye Başkanı dâhil herkes Türk gibi giyiniyor, en yaşlıları Sultan oluyor ve El Turco’yu temsil ediyor. Yeniçeri askerinin büstünün de bulunduğu meydanda festival iki gün sürüyor.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Kırmızı Bir Ataş İle Başladığı Takaslar Sonunda Ev Sahibi Olan Adam!

Dünya Çapında Rekorlar Kırmış, En Çok Satan 10 Kitap