in , ,

İspanyol Ekibi “Deportivo de La Coruna” Taraftarı Maçlarda Neden Türk Bayrağı Açıyor?

La Liga ekiplerinden olan Deportivo de La Coruna iç saha maçlarında uzun zamandır ilginç bir şekilde tribünde Türk bayrağı açılıyor hatta takım “Los Turcos” lakabını almış.

1906 yılında kurulan ve İspanyol futbolunun köklü kulüplerinden biri olan Deportivo La Coruna, Celta Vigo ile İspanya’nın Galiçya bölgesinde bulunan iki komşu şehrin rakip takımları.

Ezeli bir rekabet içerisinde olan iki takımdan Deportivo taraftarları da Celta Vigo taraftarlarına “Portekizliler” demektedirler. Celta Vigolular ise  “hakaret etmek” amaçlı Deportivolulara “Los Turcos” lakabını takarlar.

Bu lakap Deportivolu taraftarların çok hoşuna gider ve kızmanın aksine benimserler. Deportivo taraftarı “Türk gibi güçlü” şeklinde de slogan da oluşturmuşlar.

Bölegedeki Türk sevgisi aslında 16. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Dönemin en güçlü devletlerinden biri olan Osmanlı, denizlerde Portekizlilerle de rekabet halindeydi. Ünlü denizci Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Coruna bölgesindeki halkı vergiye bağlamış, tecavüzlerde bulunmuş olan Portrekizlilerden kurtarır. İşte 16. yüzyılda bölge halkı ile Türkler arasında bu şekilde bir dostluk başlar ve günümüzde de aynı şekilde devam eder.

Deportivo La Coruna taraftarları, başta Yunanistan takımları olmak üzere Türkiye ile zaman zaman gerginlik yaşayan ülkelerin futbol kulüpleriyle maç yaptıklarında sahalarında Türk bayrağı katiyen eksik etmezler. Bunun dışında lig maçlarında da her zaman tribünlerde Türk bayrağı asılıdır.

Vefalı Deportivo taraftarları her 10 Kasım’da Mustafa Kemal Atatürk’ü anmayı da ihmal etmiyorlar.

Kaynak: 1 2


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

İtalya’daki Türk Köyü “Moena” ve İlginç Hikayesi

 Mozart’ın Önemli Eserlerinden Türk Marşı ve Hikayesi

“Turks And Caicos” Adaları’nın İsminde Neden Türk Var?

 Napolyon Bonapart’ı Yenen Satranç Otomatı “Mekanik Türk”

[zombify_post]

Bay Yorum tarafından yazıldı

Otomotiv Haricinde Gıda İşine de El Atmış Otomobil Markaları

İnsanoğlu Dünyadan Birden Bire Yok Olsa Gezegenimiz Nasıl Bir Hal Alırdı?