Ispanağın İçine Karışarak İnsanları Zehirlediği Belirtilen Güzelavrat Otu Nedir?

İstanbul'da 2 Kasım 2019'da ıspanak tüketen 25 kişi, zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırılmıştı.


95
134 Paylaşım, 95 points

İstanbul’da 2 Kasım 2019’da ıspanak tüketen 25 kişi, zehirlenme belirtileriyle hastaneye kaldırılmıştı. İstanbul Şehir Tarım ve Orman Müdürlüğü, bugün yaptığı izahla zehirlenmelere ıspanağın arasına karışan yabancı otlardan güzelavrat otu’nun kapı araladığını izah etti. Peki nedir bu güzelavrat otu?

Güzelavrat otu, solanaceae familyasından atropa belledonna nebatıdır. Yurdumuzda trakya ve kuzey anadolu’da nemli ormanlarda yetişen otsu bir nebattır. 

Folia belladonnae (belladon yaprağı) ve köklerinin taşıdığı alkaloitler midriatiktir, başka bir deyişle göz bebeğini büyütürler. Bu nebat ile zehirlenmede göz bebeğinin büyümüş olduğu görülür. 

Bu bitkinin güzel avrat otu diye anılmasını sebebi ise söylentiye göre daha önceki vakitlerde kadınların gözlerine bu bitkiden ele geçirilen alkaloitleri damlatarak gözbebeklerini büyütmeleri ve bu şekilde güzel gözlere sahip olmalarıdır.

Bu yüzden bitkinin italyanca isimi belladonna’dır. Güzel kadın/avrat mananına gelir. Sahiden de yapılan bir araştırmada geniş gözbebeklerinin güzellik algısına katkıda bulunduğu tespit etmiş.

Güzelavrat otu, doğu anadolu bölgemizde oldukça fazla bulunur ve böğürtlene benzeyen kırmızı nebatlarının cazibesine kapılıp yiyen çocuklarda ara ara ölümle sonuçlanan zehirlenmelere kapı aralar.

Güzelavrat otunun tesirleri ciddi manada korkunçtur. Güney amerika yerlilerinin tanrılarına erişmek için kullandığı bir ottur ayrı olarak. Tesiri bir anda kendini gösterir. 

Önce sıcak basar, sonradan soğuk soğuk terlersiniz. Göz işlevleriniz öylesine değişir ki olanlara inanamazsınız. Gördüklerinize her ne derseniz diyin, ister yaradan ister hayal ister bok püsür… Netice hep aynı. Kırmızı veyahut siyah bir kutu boyasının içine düşmüş gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Gördüğünüz her şey kırmızı ise iblis sizi sevmiştir ve sizin bu otu içmenize müsaade etmiştir. Ancak siyah görmüşseniz vay halinize… 


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

95
134 Paylaşım, 95 points