İşlediği Cinayetin Romanını Yazdıktan Sonra Yakalanan Katil “Krystian Bala”

Yazar Krystian Bala, 2003 yılında Amok adında bir roman yayımladı. İlk başlarda pek dikkat çekmeyen roman, cinayet masası dedektiflerinin dikkatini çekti. İşte hikayesi...


82
63 Paylaşım, 82 points

Polonyalı bir yazar ve fotoğrafçı olan Krystian Bala, 2003 yılında Amok adında bir roman yayımladı. Kitap ilk başlarda pek dikkat çekmemişti. Bir cinayeti konu alan bu polisiye roman aslında Krystian’ın 2000 yılında işlediği ve yakalanmadığı bir cinayetti.

Yıl 2000, Krystian Bala bir gün eşinin kendisini aldattığını öğrendi. Eşini, Dariusz Janiszewski isimli bir adamla birlikte görmüş ve itiraf etmesi için eşine baskı yapmaya başlamıştı. Krystian, Dariusz’u dahi telefonla aramış, bu çok sonradan telefon kayıtlarında ortaya çıktı.

Daha sonra Krystian Bala, Dariusz’u çalıştığı otelde takip etti ve işten çıktıktan sonra evine giderken Dariusz’u kaçırdı. Adamı bir depoya götüren Krystian, burada Dariusz’u ellerinden ve ayaklarından bağladı. Tam dört gün boyunca sistematik şekilde işkenceler yaptı. Dariusz’un vücudunda yanık ve kesik izleri vardı. Üstelik Krystian, Dariusz’a dört gün boyunca su ve yiyecek vermemişti. Artık açlıktan ve kan kaybından ölmek üzere olan Dariusz’u depodan çıkardı, yakındaki bir göle elleri ve ayakları bağlı şekilde attı, adam boğularak can verdi.

Polisler cesedi bulduklarında tüm araştırmalarına rağmen bir kanıt bulamadılar. Faili meçhul cinayet TV’de bile yer aldı. Hatta bir Uzak Doğu ülkesinden aradığını söyleyen birisi kanalı telefonla bağlanarak “cinayetin çözülmesi mümkün gözükmüyor” demiştir. Sonradan arayan kişinin katil Krystian  olduğu ortaya çıkmış.

Yıl 2003, Krystian işlediği bu cinayeti romanlaştırmak istedi. Kitabın adına cinnet anlamına gelen Amok ismini verdi. Kitabın konusu kıskançlık ve cinayet üzerine kuruluydu. Yani Krystian yaşadıklarını tümüyle bu kitabında anlattı, hemde yaptığı işkenceleri detaylı bir şekilde. Kitap ilk çıktığı zamanlarda çok fazla satılmadı. Krystian yakalanmayacağından çok fazla emindi.

2007 yılında bazı dedektifler bu polisiye romanının, çözülemeyen cinayetin tamamı ile aynı olduğunu farketti. Üstelik kitapta kurbana ait kimsenin bilmediği bilgiler yer alıyordu. Dava yeniden açıldı ve Krystian  takibe alındı. Bir gece yarısı evine baskın yapılan Krystian  tutuklanarak polis merkezine götürüldü. Dedektifler, Krystian ‘ın evinde yaptıkları incelemeler sonucunda yazarın bir başka cinayet planladığına dair bir takım kanıtlar buldular.

Krystian bu suçlamaları reddetti. Romandaki tüm yazılanların cinayetten ilham alınarak yazıldığını ileri sürdü. Ancak öldürülen adamın eşinin aşığı olduğu ve daha bir çok somut kanıt ortaya çıkınca Krystian  2008 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay medyaya yansıyınca Amok kitabı başta Polonya olmak üzere tüm dünyada satış rekorları kırdı. Şuan hala en çok okunan polisiye romanlar arasındadır. Krystian Bala’nın hikayesi dizilere, filmlere hatta tiyatro oyunlarına bile ilham olup gösterime girdi.

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

82
63 Paylaşım, 82 points