İrlandalı Gerçekte Kim?

2019'un merakla beklenen ve büyük ilgi gören bir Martin Scorsese filmi THE IRISHMAN'in gerçek hikayesini ve konu olan karakterleri sizler için derledik.


32
66 Paylaşım, 32 points

Büyük oyuncu kadrosu ve hikayesiyle sinema severlerin büyük merakla beklediği film THE IRISHMAN vizyona girdi. Türkiye’de sinemalarda gösterilmeyen film için sadece özel bir gösterim yapılırken  film sadece Netflix üzerinden izlenebiliyor.

Gerçek hikayeden uyarlanan filmin senaryosuna konu olan suç liderlerini sizler için derledik.

 1. 1 Frank SHEERAN (İrlandalı)


  Filme adını veren ve usta aktör Robert De Niro'nun canlandırdığı Frank Sheeran  1920 yılında Pensilvanya'da fakir bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Annesi İsveçli, babası İrlandalı bir katolikti.

  Yaşıyla ilgili yalan söyleyerek 17 yaşında orduya girmiş ve İkinci Dünya Savaşı'nda General George Patton'un komutasındaki bir çok katliamda yer almış ve savaş suçu işlemiştir.

  Savaştan sonra Pensilvanya'ya dönmüş ve kamyon şoförlüğü yapmaya başlamış, yine bir irlanda göçmeni olan Mary ile evlenmiş. bu evlilikten Mary Anne, Peggy ve Dolores adlı üç kızı dünyaya gelmiş.

  Şoförlüktarken bir yandanda  kiralık katillik de dahil olmak üzere suç işleyerek  para kazabmaya başladı . Kısa süre içinde mafya patronları Russel Bufalino ve Angelo Bruno'nun dikkatini çekti ve uzun yıllar Bufalino Ailesi için çalıştı. 

  Amerikan Şoförler Sendikası'nda görev aldı. Uluslararası Teamsters Kardeşliği'nde üst düzey bir yetkili olarak görev yaptı. Sendikaların organize yolsuzluklarında Jimmy Hoffa ile başrollerdeydi ve sıkı bir dostluğu vardı.

  Yazar Charles Brandt'in "I Heard You Paint Houses" isimli kitabına hayatı konu olmuştur. Yaşamının son yıllarında Charles Brandt'e suikastleri nasıl işlediğini anlatır. Jimm Hoffa ve Joseph Gallo bir çok faili meçhul cinayetin gizli tetikçisidir.

  Yolsuzluk suçlamasıyla 32 yıl hapse mahkum edildi ama 13 yılını içerde geçirdi. tahliye olduktan sonra sıkıntılı bir hayat yaşadı. 2003 yılında Philadelphia'da bir huzurevinde 83 yaşında, kanserden öldü .


 2. 2 Jimmy HOFFA


  Efsane aktör Al Pacino'nun hayat verdiği Jimmy Hoffa, 14 Şubat 1913 tarihinde dünyaya geldi. 1957'den 1971'e kadar Uluslararası Teamsters Kardeşler Birliği (IBT) birliğinin başkanı olarak görev yapan Amerikan sendika lideriydi.

  Jimmy Hoffa, küçük yaşlardan itibaren bir sendika aktivisti ve 20'li yaşların ortalarında IBT ile önemli bir bölgesel figür haline geldi. 1952'de IBT'nin başkan yardımcısıydı ve 1957-1971 arasında genel başkanlığını yaptı.

  Jimmy Hoffa, Teamster'lerin çalışmalarının ilk yıllarından itibaren organize suçla ilgilenmeye başladı ve bu bağlantı 1975'te ortadan kaybolmasına kadar devam etti.

  Jimmy Hoffa, 1967'de iki ayrı suçtan hapsedildi ve 13 yıl hapse mahkum edildi.

  Hoffa Temmuz 1975’in sonunda ortadan kayboldu ve hiçbir zaman bulunamadı.1982'de yasal olarak ölü ilan edildi. Hoffa'nın bir Teamsters yetkilisi ve Anthony Provezano ile bu restoranda buluştuğu söylense de iddialar doğrulanmadı.

  Federal ekiplerin çalışmaları yeterli olmadı ve Hoffa'nın cesedine ulaşılamadı. Ta ki Frank Sheeran gerçeği anlatana kadar...

 3. 3 Russel BUFALİNO (The Old Man)


  Usta oyuncu Joe Pesci'nin canlandırdığı Russel Bufalino 1903 tarihinde Sicilya'da ve 1906 yılında ailesiyle birlikte Amerikaya göç etti. New York'un önde gelen Sicilyalı bir Mafya ailelerinde birinin kızı Carolina Sciandra ile evlendi. Bufalino,Amerina'nın Doğu Kıyısı boyunca Cosa Nostra gangster aileyle birlikte çalıştı. Bu ilişkiler Bufalino'ya kriminal kariyerini yükseltmekte çok yardımcı oldu. 

  Gençliğinde kumar, gasp ve borç tahsilatı gibi geleneksel yeraltı suçlarına bulaştı. Bufalino 20'li yaşlarına geldiğinde, sabıka kaydı iyice kabarmıştı. uyuşturucu satımı ve mücevher hırsızlığı gibi birçok suça bulaştı. Amerika'da 1919 yılında yürürlüğe giren içki yasağı sonrası içki kaçakçılığı yaparak servet sahibi oldu.

  1977'de Bufalino, Tanık koruma programa giren Jack Napoli'nin, Bufalino'nun New York'ta bir kuyumcuya borcunu ödeyemediği için ölüm tehditi ettiği iddiasıyla suçlandı, dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

  Bufalino Mayıs 1981'de serbest bırakıldı, ancak bu kez itirafçı Napoli'yi öldürmekle suçlandı. 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1989'da Bufalino serbest bırakıldı.

  İleri yaşına rağmen, Cosa Nostra faaliyetlerinde önemli bir etkisi olmaya devam etti ve federal yetkililer tarafından tekrar suçlanıp hapse atıldı. 1994'te Bufalino, 90 yaşında hapishanede öldü.

 4. 4 Angelo BRUNO (Docile Don)


  Harvey Keitel'in canlandırdığı Angelo Bruno 1910'da Sicilyada doğdu. Kardeşi ile Amerika'ya göçmen olaran gelipi Philadelphia'ya yerleşti. İlk zamanlarda ticaretle uğraştı daha sonra akrabaları aracılığıyla mafya dünyasına girdi ve önemli mafya patronlarından biri oldu.

  Bruno, 1980 yılında uğradığı suikastle, av tüfeğiyle vurularak yaşamını yitirdi.

 5. 5 Anthony PROVENZANO (Tony Pro)


   Stephen Graham'ın canlandırdığı Anthony Provenzano 1917 yılında Manhattan'da doğdu. Ailesi Sicilya göçmenidir. Kamyoncular sendikasında görev aldı ve başkan yardımlığına kadar yükseldi. Sendika içi yolsuzluklar nedeniyle Jimmy Hoffa ile beraber hapse girdi. Başkan Nixon'un özel affıyla şartlı tahliye edildi. tutuştukları büyük bir kava sonucu  Hoffa ile düşman oldu.

  1975'te Hoffa, Provenzano ve Anthony Giacalone ile buluşmak için bir restorana gittikten sonra ortadan kayboldu. Hoffa'nın kaybolmasında sorumlu tutuldu ama ispatlanamadı.

  Emekli fonunda yaptığı yolsuzluk sonucu hapse girdi. Provenzano 1988'de, 71 yaşındayken Lompoc Federal Cezaevi'nde geçirdiği kalp krizi sonucu  öldü

 6. 6 Anthony SALERNO (Fat Tony)


  Domenick Lombardozzi canlandırdığı Anthony Salerno 1911 yılında Harlem'de doğdu. Gençliğinde yasadışı bir çok iş yaptı ve Cenevreli mafya lideri Luck Luciano'mım yanında yetişti ve en büyük mafya patronlarından biri oldu.

  Salerno bir çok suçtan bir çok ağır ceza aldı. Hapishade prostat kanseri oldu ve 1992 yılında yaşamını yitirdi.

  Hollywood'un en sevdiği karakterlerden biridir bir çok  yapımda hikayesi anlatılmıştır.

 7. 7 Joseph Gallo (Crazy Joe)


  Sebastian Maniscalco'nun canlandırdığı Crazy Joe 1929 yılında  Brooklyn'de doğdu. İzlediği Kiss of Death filmindeki Tommy Udo'ya özenerek onun gibi davranmaya başladı. 1950 yılında şizofreni tanısı konuyor.

  Kardeşlerininde etkisiyle suç dünyasıyla tanışıyor ve ilerleyen yıllarda Colombo Ailesi için çalışıyor ve bir çok suçtan hapis cezası alıyor.

  1972 yılında uğradığı suikast sonucu ailesiyle yemek yediği restoranda öldürülyor. Yıllarca faili meçhul olarak anılan cinayeti itirafı sonrası Frank Sheeran'ın işlediği anlaşılıyor.

 8. 8 Bill Bufalino


  Ray Romano'nun canlandırğı Bill Bufalino 1948 yılında Pensilvanya'da doğdu. Ünlü mafya lideri Russel Bufalino'nun kuzeni ve avukatı. Ayrıca Jimmy Hoffa ve birçok suç patronun da avukatlığını yapıyor.

  1990 yılında şüpheli bir şekilde evinde ölü bulunuyor.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

32
66 Paylaşım, 32 points