in

İpliği İğneden Geçirebilen Tek Canlı Neden İnsanoğlu?

Doğada milyonlarca canlı türü vardır. ama sizce bir ipliği iğneden kaç yaratık geçirebilir? Elbette insanoğlu bu kadar güzel işler yapıyor ama nasıl? En yakın akrabamız olan diğer primat türlerinin hiçbiri iğneye iplik geçiremez. Nedeni beyinleri değil, kaslarıdır. yani beyinleri istese ve yapsa bile kasları buna izin vermez.

Bu konuya girmeden önce kasın yapısını anlatayım.

Kaslar önce bölgelere ayrılır. biceps gibi. biceps de kendi içinde 3 farklı gruba ayrılır. Bu 3 farklı grup da liflerden oluşmaktadır. Lifler ayrıca sarkomer ve içindeki fibrillerden oluşur. Bu liflerin çevresinde sinir uçları ve kan damarları bulunur.

 

Normalde sinir hücreleri, liflerdeki sarkomer ve fibrilleri doğrudan etkilemez. ama insanlar üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bunu fibriller arasındaki t-tübül adı verilen kanallar aracılığıyla yapar. sinir hücreleri t tübüllerinde sonlanır. t tübülleri fibriller arasında gider (t-tübül birleşimi). Aşağıda t-tübülünü görebilirsiniz.

 


bu size tüm lif yerine yalnızca belirli lifleri daraltma yeteneği verir. yani diğer canlılardan farklı olarak lifleri değil lifleri kasarsınız. Daha basit bir ifadeyle, diğer primatlar, kaslarına komut verdiklerinde tüm kas lifini kasarlar. ancak mikro fibrilleri kasarsınız/kontrol edersiniz. bu size iğneye iplik geçirme yeteneği verir. Elbette bu yeteneğe karşı bir bedel olarak kasın üreteceği gücü azaltırsınız.
çünkü tüm fiberdeki fibrillerin aynı anda kasılması muazzam bir güç açığa çıkarırken, belirli fibrillerin kasılması salınan gücü büyük ölçüde azaltacaktır. İnsanlar tüm primatların en zayıfıdır. Bu fark sayesinde bir goril parmaklığı iki eliyle açabilir ama bir insan açamaz. Buna karşılık, bir goril iğneye iplik geçiremez, ancak bir insan yapabilir.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Milyonlarca Yıl Önce Anadolu’nun Üzerini Kaplayan Okyanus: Tetis

Karşımızdaki İnsanın Vücut Dili ve Hareketleri Bize Ne Anlatıyor? #vücutdili #bodylanguage