in

iPhone’lar Depresyon ve Anksiyete Tespiti Yapabilecek

The Wall Street Journal, Apple’ın Sağlık uygulaması için yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. Geliştirme çalışmalarına Amerika’deki bazı üniversiteler ile bir ilaç şirketinin de dahil olduğu bu özellik, kullanıcının verilerini analiz ederek depresyon, anksiyete veya kaygı bozukluğu gibi sağlık problemlerini tespit edebilecek.

Amerika merkezli teknoloji devi Apple, iPhone’lar için yeni bir özellik geliştirmeye çalışıyor gibi görünüyor. The Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre Apple, bu özelliği kullanarak iPhone sahiplerinin depresyon, bilişsel ve kaygı bozukluğu veya anksiyete gibi durumlar yaşadığını tespit etmek ve kullanıcıyı bilgilendirmek istiyor. Peki bu nasıl olacak?

Apple’ın üstünde çalışmakta olduğu yeni özellik, bir iPhone sahibinin yüz ifadelerini, yürüyüş hızını, nasıl konuştuğunu, kalp ve solunum ölçümü değerlerini ve uyku süresi ile kalitesine dair verileri bir araya getirerek, bütün bunların analiz edilmesini kapsıyor. Ayrıca şirket, kullanıcıların yapmış oldukları yazım yanlışları ve yazım hızlarını da değerlendirmeye katarak, kullanıcının psikolojik bir sorununun olup olmadığını anlamaya çalışmak istiyor.

Bu sistem de gizlilik tartışmalarına yol açtı

Apple, kullanıcıların sağlık problemlerini tespit etmek için üstünde çalışmakta olduğu yeni özelliği, Kaliforniya ve Los Angeles’ta bulunan devlet üniversiteleri ile Biogen isimli ilaç şirketi ile beraber geliştirdi. Yani projenin arkasında Amerika’nın önemli bilim adamları da bulunuyor. Ancak bu özellik, tahmin edebileceğiniz üzere Apple’ın kullanıcı verilerini izleyeceğine dair bir tartışmanın çıkmasına yol açtı. Ancak konuya aşina olan kişiler, Apple’ın üstünde çalışmakta olduğu yeni özelliğinin sunuculara veri göndermeyeceğini, tüm işlemlerin iPhone tarafından gerçekleştirileceğini ve böylece de kullanıcı gizliliği ve güvenliğinin korunacağını ifade ediyorlar.

Apple’ın üstünde çalışmakta olduğu yeni özelliğe “Seabreeze” kod ismi verildi. Şirket, 3.000 kullanıcıyla yapmış olduğu anlaşma ile Seabreeze’i test edecek. Bu yıl başlatılacak çalışmaların kapsamının gelecek yıl Biogen aracılığı ile 20 000 kişiye kadar çıkarılması planlanıyor. The Wall Street Journal’a bilgi veren kaynaklar, Apple’ın Sağlık isimli uygulamasından sorumlu Jeff Williams’ın bu özellik için çok hevesli olduğunu, şirkette yapılan toplantılarda bir hayli hararetli ve çalışma şevkini yerine getiren ifadeler kurulmuş olduğu belirtiliyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

YÖK, Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitimin Başlayacağını Açıkladı2

Neden Kasırgalara Hep Kadın İsimleri Veriliyor?