in

İnternetin Yeni Çağı:

SpaceX’in uygun maliyetli internet projesi olan Starlink, sahibi olduğu 1,650 uydusu ile bir çok ülkenin indirme hızını geçti. Starlink, internete çağ atlatmış olabilir.

Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX, Starlink’i ilk duyurduğunda kullanıcılarına çok yüksek hızda ve kesintisiz internet vadediyordu. İlk dönemlerde indirme hızlı standart olsa da bu durum yakın zamanda değişmişe benziyor.

İnternet hızı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Speedtest, Musk’ın internet ağının, hız konusunda yeni bir çağı başlattığını açıkladı. Hazırlanan rapora göre Starlink, bazı ülkelerin sabit genişbant internetlerinden bile daha hızlı.

Starlink, rakiplerini cebinden çıkarıyor

Speedtest tarafından hazırlanan rapora baktığımızda Starlink’in, rakipleri olan HughesNet ve Viasat’dan çok daha ileride olduğunu ortaya çıkıyor. HughesNet’in Amerika’deki ortalama indirme hızı 19.73 Mbps ve yükleme hızı 2.43 Mbps iken, Starlink, 97.23 Mbps indirme ve 13.89 Mbps yükleme sunabiliyor.Starlink’in bu başarısı, yörüngede birbirine devamlı bağlı olan 1,650 uydudan kaynaklanıyor. SpaceX, önümüzdeki 5 yıl içinde yörüngeye binlerce uydu göndermeyi amaçlıyor. Starlink ağına ilave edilecek yeni uydular sayesinde hem internet hızları çok daha artacak hem de yaygınlaşacak.

Sabit Genişbant hızları, Starlink’e yetişemior 

Genellikle kurumsal firmaların kullanmış olduğu genişbant internetler, ülkelerin en hızlı internetleri olarak kabul edilir. Fakat Elon Musk’ın çılgın projesi Starlink, Kanada, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde bu hızları geçmeyi başardı. Kanada’da kullanılacak olan genişbant internet, 84.24 Mbps iken Starlink, 86.92 Mbps internet sunabiliyor.

Yine Speedtest’in sunmuş olduğu verilere göre Starlink kullanıcıları, Netflix ve Amazon Prime gibi platformlardan, 1 dakikadan kısa bir süre içinde film indirebiliyor. Bu işlemin hiçbir fiziksel ağa bağlanılmadan bütünüyle uydular üzerinden yapılması, internetin yeni çağının başladığına işaret ediyor.SpaceX geride bıraktığımız ay, Starlink uydu sisteminin nerdeyse 100 000 kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Hizmetin ayrıca 500 binden fazla bekleyen başvurusu olduğu da belirtildi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Perseverance Aracının İlk Numune Toplama Görevi Başarısız Oldu

Bilim Kurulu Üyesi: “Tek Aşı Eşittir Hiç Aşı”