İnsanı Türkiye Tarihini Düşünmeye Sevk Eden 1977 Yılındaki Okulda Beslenme Videosu

TRT Arşiv'in tozlu raflarından çıkarılan nostaljik ve düşündürücü videolarda bugün.


94
163 Paylaşım, 94 points

1977 yılında bir okulda beslenme saatinden görüntüler

not: görüntüler ankara’da yenidoğan ilkokulu’nda kaydedilmiş.

EKŞİ Sözlük yazarlarının yorumları da şu şekilde

Üzücü görüntüler içeren bir video. Gülümseyerek takip ederken o “yok öğretmenim, canım istemiyor” diyen çocuğu görünce içim buruldu. Ayrı olarak hepsi terbiyeli ve iki kelimeyi bir araya getirebiliyor. Şu an çomar denilenlerin çoğunun bu dönemlerin çocukları olduğu düşünülünce ülkedeki eğitim sisteminin ne kadar zayıf olduğu anlaşılabilir. Şu kısacık görüntülerden dahi şimdiki sözde zeka küpü bebelerin yanında hepsi pırlanta gibi kalır demek olası. Keşke olanak olsa da çocuklarımızın potansiyelini değerlendirebilsek.

barkap

Hayranlıkla izlediğim, saygılı, efendi, düzgün konuşan pırıl pırıl çocuklar. Lakin merak ettiğim şu, bu çocuklar 1968-1970 doğumlu çocuklar belliki, başka bir deyişle şu an 50 yaş civarındalar. Bu da demektir ki bu nesil hayatta, e amcacım, teyzecim nerdesiniz? Niçin bu halde bu ülke neden bu hale gelmemize müsaade ettiniz?

hetgod35

Videoda okullardaki beslenme saati sanırım merkezi ve zengin çocuklarının gittiği bir okulda çekilmiş. Zira o dönemde gecekondu semtindeki okullara devlet tarafından kutu kutu süt tozu, çuval çuval beyaz un ve teneke teneke vita yağı gönderilirdi. Bu üç malzemeden ne yapılır peki? Evet bildiniz poğaça. Okul müdürü ve hademe semtteki bir fırınla anlaşır ( o zamanlar semtlerde fırınlara hamurunuzu götürüp ekmek pişirtebilirdiniz) leğen leğen hamurdan şimdiki poğaçaların iki üç katı büyüklüğünde yumuşacık, sütlü ekmekler yapılırdı. Hademeler bunları leğenle okula getirir, güğümlerde sulandırılıp ısıtılmış süt tozu ile beraber herkese bir tane verilirdi. Torpililere 2 tane. Her talebe bir demir bardak ve bir kumaş peçete getirmek zorundaydı. Beslenmeler sıcak süt ve sıcak poğaçalar ile yapılırdı. 

Ne güzel değil mi? Devlet talebelere sıcak süt ve sıcak ekmek veriyor. Başka bir deyişle devlet çocuklara iyi bakıyordu o zamanlar! Hah işte sizin iyi beslenmişler bunların kafaları çalışmalı, nerede bunlar? Dediğiniz çocuklar bunlardan çıkmadı. Videodaki çocuklar ile süt tozu, vita yağı ile beslenen çocuklar ayrımı o vakit da vardı. Leğen leğen poğaça ile güğüm güğüm süt tozu ile beslenenler şimdi 155′ i ararınn haaa‘cılar oldu hacı.

Nereden biliyorum? Ben torpillilerdendim. 2 poğaça alabiliyordum. Çünkü, öğretmenim, hademe mehmet amca ile babam yazları aynı inşaatlarda birlikte amelelik yapıyorlardı. Okul müdürü tayyar amca da bizim üç sokak ilerideki gecekonduda oturuyor ve babamla kahvede 66 rakipleri idiler.

birakin kurşunlar havada kalsin

Bir tek bana absürt geliyor şu geçmiş güzellemeleri herhalde. Belli ki iyi bir mahalledeki devlet okulunda yapılmış röportajdır. Ha aradaki fark iyi eğitim veren devlet okulunun kalmamasıdır. O okulun eşiti benzer mahallede bir okula gidince de, çocukların maganda gibi konuşacağını sanmıyorsunuz herhalde. Örnek benim yeğenler de bu kadar düzgün bir üsluba sahip.

E şimdi ekşi sözlükte yazan çoğu yazarın ana babası yaşında bu insanlar. Nasıl çocuklar yetiştirmiş bu nesil de, sözlüğün büyük çoğunluğu “amk” demeden tümce kuramıyor. O nesil çok mükemmelse yetiştirdikleri çocuklar niye böyle lağım gibi bir üsluba sahip?

Ayrıca şehirleşme bu kadar yaygın değildi. Dolayısı ile şehir nüfusu daha homojen idi. Yoksa 1977’de ihtilal öncesi, sağ sol çatışmasının had evrede olduğu bokum gibi yıllar. Şimdi ise seküler-dinci çatışması var. Öncesinde aynı aileden olan kardeşler sağcı-solcu oldukları için çatışırken, şimdi yandaş ve yandaş olmayan diye çatışıyor.

Bir de ne böyle daha 40 sene öncesine tarih öncesi devir muamelesi yapmak. Bizim yeğenler okulda daha protein ağırlıklı olmak üzere benzer şekilde besleniyor.

O nesil çok matahsa, ebeveynlerinin de öyle olması gerekli. Madem çok düzgündü o nesil de, zaruri din dersini koyan ihtilal anayasanına niye onayladılar? Laiklikten verilen en büyük taviz ve bugünlere gelmemize sebep olan şey 80 anayasası değil miydi? Kusura bakmayın fakat bugünlere gelmemizin baş sorumlusu bu çocukların ebeveynleridir. 

kargakargagaakdedi

REFERANS LİNKİ : https://seyler.eksisozluk.com/insani-turkiye-tarihini-dusunmeye-sevk-eden-1977-yilindaki-okulda-beslenme-videosu


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

94
163 Paylaşım, 94 points