in

İnsan Hücrelerinde Sanal Tura Çıkmak ?

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir çalışmayla sanal gerçeklik ile gelişmiş mikroskopları bir araya getirmeyi muvaffak oldu. Böylelikle ehemmiyetli ilmi çalışmaların önü açılmış oldu.

Çıplak gözle göremediğimiz yapıları incelemek için mikroskop isimli aletleri kullanıyoruz. Bu yapılar vakit içerisinde oldukça büyük gelişim gösterdi. 1959’da mikroskopların daha da gelişmesi için çağrı yapan fizikçi Richard Feynman dahi bu kadarını düşünmemiş olabilir.

Yeni çalışmada bilim insanları, sanal gerçeklik ile gelişmiş bir mikroskobu bir araya getirmeyi muvaffak oldu. Böylelikle bilhassa tıp alanında önceden yapılmadığı kadar ince teşhisler yapılabilecek ve hastalıkların orijinine inilebilecek.

Bir nöronun yolculuğu

Bu hafta Nature Medicine mecmuasında yayımlanan bir yazıda, çok gelişmiş bir mikroskop ve bir sanal gerçeklik sistemi sayesinde hücrelerin yapılarının dahi incelenebildiği bir sanal gezinti yapılabildiği ortaya koyuldu. Bu sistemde gördüğümüz yapı, evvelce oluşturulmuş bir görüntüyü değil anlık olarak hücredeki faaliyetleri gözlemlemeyi sağlıyor.

Süper çözünürlüklü mikroskop kullanılarak alınan görüntü sanal gerçeklik ortamına aktarılıyor. Kullanılan yazılım, iki boyutlu veriyi 3 boyutlu görüntü haline getiriyor. Hemen hemen kişiselleştirilmiş bu biyolojik tecrübeler sayesinde doktorların hastalıkların nedenlerini daha iyi belirleyebilmesi tasarılanıyor. Bu sayede de önceden sebebi bulunamamış hastalıkların nedeni çözülebilecek.

Yazının yazarlarından Cambridge Üniversitesi biyofiziksel kimyacı Steven Lee, gazetecileri de bir tura çıkardı. Lee ve ekibi, 3D görüntü çözümleme firması Lume VR ile beraber bu aleti geliştirdi. İzahlara göre tabiattaki desenleri anlayabilmek tabiatı anlamanın temelini oluşturuyor.

İstenen bölgeleri incelemek olası

vLUME isimli yazılımla birlikte bilim insanları seçilmiş bir bölgeyi özel olarak izleyebilecek. Gazetefcilerin katıldığı bir turda, bir sinir hücresi ve bu hücrenin alt bölümleri ayrıntılı şekilde incelenmişti. Bu sistem yalnızca hücreleri ve küçük yapıları anlamak için değil anlatmak için de ehemmiyetli bir yol olabilir.

Bu sistemi mümkün kılan teknoloji olan süper çözünürlüklü mikroskop, 2014 seneninde kimya alanında Nobel Ödülü almayı muvaffak olmuştu. Bu mikroskop sayesinde her bir hücrenin yeri ayrı ayrı belirlenebilmekteydi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Mikrodalgada Asla Isıtmamanız Gereken 7 Besin

Instagram’da Birbirimize Söylediğimiz Yalanlar