İnşaatta Söylediği Şarkıyla Meşur Olan “Murat Akbaşlı” ve Hikayesi

Zülfü Livaneli “keşke bulabilsek” diyerek Twitter'da videosunu paylaşmasının ardından Türkiye’nin gündemine oturan Murat Akbaşlı ve hikayesi...


77
25 Paylaşım, 77 points

Ünlü şan eğitmeni, ses  analisti ve Youtuber, Emre Yücelen’nin YouTube kanalında yaptığı ses analizinden sonra Murat Akbaşlı’nın şarkı söylediği videosu daha büyük kitlelere ulaştı.

Sanatçı Zülfü Livaneli “keşke bulabilsek” diyerek Twitter hesabından videoyu paylaşıtı ve bu paylaşmasının ardından bir anda Türkiye’nin gündemine oturan ve aranan isim oluyor ve en sonunda Murat Akbaşlı’ya ulaşılıyor.

Sanatçı Zülfü Livaneli Murat’la telefonla görüşmüş eğitimi için yardımcı olacağını söylemiş. Murat, Demirören Haber Ajansı röportajında, “İmkan verilirse sanatçı olmak isterim.” diyor.

Van’ın İran sınırında bulunan Saray ilçesine bağlı Turanlı Mahallesi’nde yaşayan Murat Akbaşlı 20 yaşında. Sosyal medyada yayılan video 3 yıl önce İstanbul’da inşatta çalışırken kaydelilmiş.

Kerem ve Nahide Akbaşlı’nın 10 çocuğundan 6’ncısı olan Murat Akbaşlı, ortaokuldan sonra okulu bırakarak çobanlık yapmaya başlamış. Murat daha sonra İstanbul’a giderek inşaatlarda çalışmış. Şarkı söylediği ve ünlendiği o video da işaatın müteahhiti tarafından çekilmiş.

Murat’ın 3 yıl önce inşaatta söylediği Kürtçe şarkıları, sosyal medyada 2 milyon izleme ulaşmış. Ailesine destek olmak için eğitimini yarıda bırakan Murat’ın şimdi, Zülfü Livaneli’nin de desteğiyle yeni bir hayata başlama şansı var.

Murat’ın söylediği şarkılar kilam olarak adlandırılıyor ve seslendirenlere de denbej deniyor. Zülfü Livaneli, “Dengbêj Türkiye’nin çok büyük bir zenginliği. Bu müzik tarzı devam etmeli.” diyor.

Murat’ın DHA’na verdiği röportaj:

Kaynak: 1 2


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

77
25 Paylaşım, 77 points