in

İngiltere, Pfizer ile BioNTech'in COVID-19 Aşısına Onay Verd

Aşılama tasarılarını hızlandırmak isteyen İngiltere, Pfizer ile BioNTech’in ortak geliştirdiği COVID-19 aşısı için onayladı. Aşılama çalışmalarının gelecek hafta başlaması bekleniyor.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’li ilaç şirketi Pfizer ile kurucuları arasında Türk bilim insanlarının bulunduğu Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech, geçtiğimiz ay gerçekleştirmiş oldukları izah ile geliştirdikleri COVID-19 aşısının virüse karşı yüzde 95 tesirli olduğunu duyurmuşlardı. 

Aşı daha dünya genelinde bir onay almamış olsa da İngiltere’nin ilaç ve rehabilitasyonlara onay veren denetleyici kuruluşu olan İlaç ve Sıhhat Bakımı Ürünleri Tertip etme Müessesesi (MHRA), Pfizer/BioNTech’in COVID-19 aşısının acil vaziyetlerde kullanımına onayladığını duyurdu.

İngiltere, 2020 bitmeden aşılama çalışmasına başlayacak

İngiltere, mevzubahis aşı için Pfizer’e önceden 40 milyon doz sipariş vermişti. Bu siparişlerden 10 milyon dozun sene sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Konuyla alakalı konuşan İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock, gelecek hafta 800 bin aşının ülkeye erişeceğini ve aralık ayı süresince aşının imalat hızına bağlı olarak da teslimatların süreceğini dile getirdi.

İngiltere Sıhhat Bakanı’na göre aşılama çalışması, öncelikli olarak yüksek riziko grubunda olan kişiler, yaşlılar ve bakım hanelerinde kalan kişilerle gerçekleştirilecek. Hancock’a göre aşı, 21 gün arayla enjekte edilecek iki doz halinde verilecek.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Spotify, 2020 Yılında Enleriniz Özelliğini Yayınladı

BluTV, Hafta Sonu Tüm İçeriklerin Ücretsiz Yapıcak