in , ,

İnanılmaz Yetenekleriyle “Rain Man” Filmine İlham Olan “Kim Peek”

Tom Cruise ve Dustin Hoffman’ın oynadığı Yağmur Adam (Rain Man) filmine esin kaynağı olan Kim Peek, otizmli bir savant. Savant sendromu, gelişimsel ya da zihinsel yetersizliklerin yanında çoğu insanda bulunmayan sıra dışı zihinsel becerileri olan kişileri tanımlamakta. Bu durum doğuştan olabildiği gibi bazen kaza sonucu beyin zedelenmesi ile de ortaya çıkabiliyor. Tüm dünyada, sadece 50-100 arası savant var ve görsel, işitsel  alanlanda çok güçlü hafızaya sahip insanlarda görülüyor.

1951 yılında dünyaya gelen Kim Peek’e, ‘fotografik veya eidetik hafızası çok kuvvetli bir savant’ teşhisi kondu. Kim Peek o kadar yetenekliydi ki, sağ gözüyle bir kitap sol gözüyle diğer bir kitap olmak üzere, aynı anda iki farklı okuyabiliyor böylelikle yaklaşık 8 saniyede 2 sayfayı birden okumayı bitiriyor ve anında hafızasına alabiliyordu. Ancak Kim, gündelik işlerini yerine getirebilmek için babasının yardımına bağlı yaşıyordu ve IQ’su normalin bir hayli altındaydı.

Kim Peek’e, herhangi bir şehirde iki farklı adres verildiğinde her ikisini de navigasyon misali tarif edebiliyordu. Müzik alanındaki yeteneği piyano çalışmaya başladıktan sonra fark edilmiş. Klasik müzik parçalarını ezberlemekle kalmıyor ve hatta bu parçaları piyano ile hatasız çalabiliyordu.

1984 yılında senarist Barry Morrow, Peek ile tanışmasının ardından hayatını senaryolaştırma kararı alıyor ve “Rain Man” filmi fikri ortaya çıkıyor. Film çekimlerinden önce Dustin Hoffman rolüne daha iyi hazırlanabilmek için Peek ile tanışmıştır. Film, En İyi Erkek Oyuncu, Film, Yönetmen ve Özgün Senaryo Oscar ödüllerini kazanıyor.

Filmin kazandığı Oscar ödüllerinden biri Kim Peek’e armağan edilmiş ve Peek’in gittiği heryere bu ödülü de götürmesi nedeniyle ödüle “En Çok Sevilen Oscar” adı verilmiş. Filmden sonra Peek’in kendine güvenini arttırmış ve sosyal alandaki sorunun azalmasına yardımcı olmuş. Televizyon programlarına da çıkan Kim Peek insanların doğduğu tarihin hangi güne denk geldiğini ezberden söylemek en büyük keyiflerinden biri olmuş.

İnsan beyninin sırlarını anlamaya çalışan NASA Ames Araştırma Merkezi, 2004 yılında Peek’in beyninin görüntüsünü tomografi ve MRI ile bilgisayara aktarmışlardır. Çalışmanın amacı 1988 yılında yapılan MRI taramalarıyla karşılaştırma yapmaktır. ölümünün ardından beynini incelemeye aldı.

Ama sonuçlar şaşırtıcıydı. Kim’in beyin kökün­de bulunan beyinciği, doğuştan tam olarak gelişmemişti. Ayrıca iki beyin lobunu birbirine bağlayan köp­rücükler de bulunmuyordu.

2009’da 54 yaşında kalp krizinden öldüğünde Kim Peek’in hafızasında 9 binden fazla kitap olduğu tahmin ediliyor. 

Kaynak: 1 2 3

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by East

Türkiye’nin Yerli Uçan Daire Projesi “Feydamid”

Çocuklar Aynı Çizgi Filmi Neden Defalarca İzler?