in

IMF’den Yatırımcıları Kızdıran Kripto Para Uyarısı:

IMF mali danışmanı Tobias Adrian, Financial Times’a yaptığı açıklamada, Türkiye için de geçerli olabilecek bazı açıklamalar yaptı. Adrian, yerel para biriminden kripto paraya geçişin piyasalar için büyük riskler oluşturduğunu ortaya koydu. Geleneksel finans kurumları kripto paralara ilişkin olumsuz mesajlarını vermeye devam ederken bu kurumlardan biri olan Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) bugün yeni bir açıklama geldi. Yakın zamanda El Salvador’a Bitcoin’i yasal para birimi olmaktan çıkarmasını söyleyen IMF, bu kez kripto para birimlerinin gelişen piyasalar üzerindeki etkisini açıkladı. IMF finans danışmanı Tobias Adrian, Financial Times’a yaptığı açıklamalarda, kripto para birimlerindeki keskin fiyat hareketlerinin gelişen piyasalara istikrarsızlık getirdiğini iddia etti. Kripto para birimlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana 1 trilyon dolar kaybettiğini anlatan Adrian, Türkiye’yi de ilgilendiren bir açıklama yaptı.

Yerel para birimlerinden kriptoya geçiş, gelişmekte olan ekonomileri risklerle karşı karşıya getiriyor

Tobias Adrian, insanların yerel para birimlerinden kripto paralara geçmeye başlamasının acilen düzeltilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti. Adrian, ‘kriptolaştırma’ olarak adlandırılan bu durumun, bazı yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerin ‘ani ve son derece yüksek risklerle’ karşı karşıya olduğunu açıkladı. Adrian açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon güçlü bir şekilde yükseliyor. Kripto artık hisse senetlerinde olanlarla çok yakından bağlantılı. Kriptoyu görmezden gelemeyiz.”
IMF, ulusal ve küresel düzenleyicileri kripto para birimlerini denetlemek için tutarlı, koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım oluşturmaya çağırdı. Açıklamalarının sonunda Adrian, küresel düzenlemeler üzerinde anlaşmanın hiçbir zaman hızlı bir süreç olmadığını, ancak şimdi başlarsa “finansal istikrarı koruma hedefine ulaşırken temel teknolojik yeniliklerin faydalarından” yararlanabileceklerini belirtti.

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Hızlı ve Aşılı:

Teknoloji Bakanı’ndan Tartışma Yaratan Açıklama: