in

İlgi Çekme Hastalığı Olan Munchausen Sendromu Nedir?

Bazen ilgi çekmek için hastalığımızı biraz abarttığımız olmuştur. Ancak bunu düzenli ilaçlanma yapmak ve sık sık hastaneye gerçek olmayan semptomlar hissettiğinizi iddia ederek gitmek Munchausen sendromu adı verilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Munchausen sendromu nedir gelin biraz daha yakından inceleyelim.

Hafif üşütmüşsünüz veya grip olmuşsunuzdur ama çevrenizdekiler sizinle biraz daha fazla ilgilensin veya patron daha kolay izin versin diye bu durumu biraz abartmışsınızdır. Olabilir, bunu nerdeyse herkes yapmıştır. Peki, ortada hiçbir gerçek hastalık yokken ve hatta normalden bile daha iyiyken yalancı semptomlar üreterek bunlar sebebiyle sık sık hastaneye koşmaya veya insanların ilgisini çekmeye ne demeli?

Bir tür ilgi çekme hastalığı olarak da tanımlayabileceğiniz psikolojik bir rahatsızlık olan Munchausen sendromu eksiksiz olarak bu durumu işaret ediyor. Munchausen sendromunda olan kişiler bu durumu o kadar abartıyorlar ki sonunda işi hastaneleri ve sağlık görevlilerini bıktıracak noktaya getiriyorlar. Munchausen sendromu nedir, bu adı nasıl almıştır gelin biraz daha yakından inceleyelim.

Munchausen sendromu nedir?

Bir kişinin evvela çevresinden daha sonra ise hastaneler gibi fotoğrafı kuruluşlardan ilgi görmek için kendisini hasta etmesi veya hasta değilken bile hastalık semptomlarına sahip olduğunu iddia etmesi durumu Munchausen sendromu olarak adlandırılır. Munchausen sendromu uzmanlar tarafından psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanır.

İlgi görmek için nazlanan veya canı tatlı olan bir hastadan çok daha fazlası olan Munchausen sendromuna sahip olan kişiler, yeterli ilgi görmedikleri zaman bu durumu defalarca yaratmakta ve hatta bazıları inandırıcı olmak adına kendilerine fiziksel zarar bile vermektedir.

Munchausen sendromu adı ilk defa 1951 senesinde  Richard Alan John Asher tarafından kullanıldı. Hastane hastane gezen ve hayali semptomlar anlatarak ilgi görmeye çalışan bir grup hastanın değerlendirmesi bu biçimde yapıldı. Patolojik bir yalancılık şekli olarak tanımlanan Munchausen sendromu, bazı uzmanlar tarafından tıbba meydan okuma olarak da adlandırılabiliyor.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Steam Blokzincir Oyunlarını Platformdan Atıyor:

Maddenin Yeni Bir Hali Elde Edildi