in

İkinci El Araç Fiyatlarında Düşüş Beklenmediği Açıklandı

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç piyasasına yönelik yaptığı izahta piyasada hareketliliğin başladığını ancak ücretlerde düşüş yaşanmasını beklemediklerini izah etti.

Pandemi sürecinden en negatif etkilenen sektörlerden biri otomotiv sektörü olmuştu. Araç imalatı noktasında ciddi problemlerin yaşanmasının yanında ekonominin aldığı darbe sonrası araç satışları da düşmüştü. Salgının tesirinin görece azalmaya başladığı son zamanda, ikinci el araç satışlarında hareketliliğin başladığı söyleniyor.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el araç satışları konusunda yaptığı izahta sıfır otomobil alamayan yurttaşların ikinci el araçlara yöneldiğini ve piyasanın hareketlenmeye başladığını söyledi. ”Şu an ikinci elde hareketlilik devam ediyor. Sıfır araç alamayanlar ikinci el araçlarda talepleri artırdı. İşlerimiz iyi vaziyette” şeklinde konuşan Yanık, ücretlerde düşüş beklenmediğini dile getirdi.

”Esnaf mağdur”:

Araçları sattıkları ücrete alamadıklarını ve vaziyetten satıcıların da kötü etkilendiğini ifade eden Yanık, “Ücretleri sabitleyemiyoruz. Yaşanan kısır döngü ve ücretlerin yükselmesi işlerimizi sekteye uğratsa da beklediğimiz satışa erişiyoruz fakat kar marjlarımız bitme noktasına gelmiş vaziyette. Ücretlerin artmasında en büyük faktör olarak galericiler gösteriliyor ancak galericiler ücretlerin artışından hiçbir şekilde hoşnut değil. Yaptığımız ticarette devamlı bir artış olursa anaparamızda erime alana gelir. 50 bin liraya aldığımız arabayı 55 bin liraya satıyoruz, sonra gidip 57 bin liraya alıyoruz. Türkiye genelinde 150 bine yakın oto alım satımı yapan esnafımız var, bunlar mağdur olmakta” ifadelerini kullandı.Geçmiş senelerde araç satışlarının bilhassa bayram öncesi, yaz öncesi gibi dönemlerde arttığını ifade eden Yanık, bu yıl sene içine genel bir dağılım olduğunu belirtti. Ücretlerde düşüş yaşanmasını beklemediklerini vurgulayan Yanık, ”İkinci el araçlarda en çok ‘orta segment’ dediğimiz hatchback tarzı, dizel ile otomatik veya yarı otomatik araçlar seçenek ediliyor. 150 bin liraya kadar olan araçlar en fazla seçenek edilmekte. İkinci elde düşüş olmaz. Biz düşmeden vazgeçtik, kararlı hale getirmek istiyoruz. Ücretleri sabitleyebildiğimiz kadar sabitlemek için uğraşıyoruz. İkinci el araçların ücretlerinin düşmesini herkesten çok istiyoruz” şeklinde konuştu.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Onaylanan Alzheimer İlacı Hakkında Yeni Çalışma:

İklim Değişikliği, Daha Şiddetli Fırtınalara Neden Olacak