in

İkinci Doz COVID-19 Aşısı Hayati Öneme Sahip

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, Pfizer ve BioNTech aşılarının bağışıklık sistemi üzerinde yarattığı tesiri görebilmek ismine kapsamı geniş bir çalışma başlattı. Çalışma neticeninde yayınlanan yazıda, ikinci doz COVID-19 aşısının insan vücudunda ehemmiyetli bağışıklık hücrelerini tetiklediği ortaya çıktı.

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları Pfizer ve BioNTech aşılarının insan bağışıklığı üzerinde nasıl tesirlere sahip olduğunu araştırmak için bir çalışma başlattı. 12 Temmuz’da yayınlanan yazı için Pfizer’in ürettiği COVID-19 aşısı olanlar üzerinde inceleme yapan araştırmacılar, ikinci doz aşı yaptırmanın ne kadar ehemmiyetli olduğunu ortaya koydu.

Araştırma dahilinde aşı olan gönüllülerin antikorları incelendi, bağışıklık sinyali veren düzeyleri ölçüldü ve 242.479 ayrı bağışıklık hücresinin tipi karakterize edildi. Tüm bu incelemelerin neticeninde normalde hareketsiz olan ve bağışıklık sağlayan bir hücre grubunun, ikinci doz sayesinde harekete geçtiği saptadı. 

B ve T hücreleri, ikinci dozla beraber ehemmiyetli ölçüde artışa geçti

Bildiğiniz üzere COVID-19 aşılarının doz sayıları için alınan kararlar daimi farklık gösteriyor. Pfizer ve Moderna aşıları gibi mRNA altyapısına sahip ilaçlar için iki doz yeterli görünürken, Sinovac gibi inaktif aşılar için üçüncü doz da ihtiyaç duyulan görülüyor. 

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları, iki dozun yeterli göründüğü Pfizer aşısı için yeni bir çalışma başlattı. Bu çalışma dahilinde, Aralık 2020’den beri Stanford’da aşılanan insanların bağışıklık sistemini inceleme altına alındı, birinci ve ikinci doz aşının bağışıklık üzerinde yarattığı etkiler incelendi. 

Uzun müddetin araştırmalar neticeninde yazılan yazıda, ikinci doz COVID-19 aşısının, bağışıklık sisteminde geniş savunma sağlayan bir bölüme destek sağladığı belirtildi. Araştırmanın baş yazarlarından patoloji, mikrobiyoloji ve immünoloji profesörü Bali Pulendran, ikinci dozdan sonra bağışıklık sisteminde yer alan ve virüse karşı mücadele veren B ve T hücrelerinde ehemmiyetli ölçüde artış gördüklerini ifade etti.

 Viral enfeksiyonlara karşı savunma sağlayan monosit grubunun sayısının da ikinci dozla birlikte 100 kat arttığını belirten Pulendran, izahının devamında şu ifadeleri kullandı; “Bu hücrelerin sayısındaki fevkalade artış, ikinci dozun yapılmasından yalnızca bir gün sonra ortaya çıkmıştır. Hücreler yalnızca Sars-CoV-2’ye karşı değil, bu arada diğer virüslere karşı da tesir gösterebiliyor.”

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Leave a Reply

Written by Yalı Çapkını

Şampiyonlar Ligi Maçlarının Exxen'deki Fiyatı Açıklandı

Delta Varyantı, Aşısızların Pandemisi Olacak