in , , ,

İki Şempanze Grubu Arasında Başlayan Ve 4 Yıl Süren “Gombe Savaşı”

Şempanzelerin de insanlar gibi savaşabildiğini duymuşmuydunuz? Tanzanya’da bir milli parkta, iki şempanze topluluğu arasında 4 yıl süren, içinde dövüş, öldürme ve kaçırma eylemlerinin yer aldığı trajik bir savaş yaşanmıştır. İnsanoğlunun gözlemlediği ilk savaş olan Gombe Şempanze Savaşı ile ilgili rapora, bilim dünyası önce kuşku  ile yaklaşmış ancak daha sonra yapılan çalışmalarla raporun doğruluğu kesinlik kazanmıştır.

1974 yılında ünlü primotolog Jane Goodall, Tanzanya Gombe Stream Milli Park’ında, iki şempanze topluluğu arasında gerçekleşen vahşi savaşı gözlemleyen bilim insanı olmuştur. Bu savaşa tanık olmak, Goodall’ın şempanzelerle ilgili görüşlerini büyük ölçüde değiştirmiştir.


Önce parkın güney bölümünde yaşayan Kahama grubu ile kuzeyde yer alan ve daha kalabalık bir grup olan Kasakela grubu arasında gerginlik gözlendi. 7 Ocak 1974’te, 6 yetişkin Kasakela grubu üyesinin, bir Kahama grubu üyesini öldürmesi ile savaş resmen başladı.

Bundan sonra 4 yıl boyunca, çatışmalar devam etti. Kasakela grubu, önce 5 Kahama erkeği ve 1 Kahama dişisini katletti, ardından 3 dişiyi kaçırdı. Bu dört yıl boyunca, her iki taraf da kayıplar verdi. Sonuçta Kahama topluluğunun hiç üyesi kalmadı. Kahama topluluğunun ortadan kalması ile onların topraklarını ele geçiren Kasakela grubu, başka bir Şempanze grubu ile sınır komşusu oldu. Ancak bu defa rakipleri çok daha güçlüydü. Kalande adlı bu topluluk, yeni komşularını tehdit olarak algıladı ve onlara yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Saldırılar kısa sürede sonuç verdi, Kasakela grubu, Kalande grubunun üstünlüğünü kabul etti ve geri çekilerek aldıkları toprakların büyük bir bölümünü Kalande grubuna terk etti.


Bazı bilim insanları, Jane Goodall’ın şok edici olduğu kadar rahatsız edici “Gombe Savaşı Raporu”nun insan yaratıcılığının eseri olduğu iddia ettiler. Ancak daha sonra yapılan bilimsel araştırmalar, Jane Goodall’ın raporunu destekledi. Sonuç olarak, insanoğlunun gözlemlediği bu ilk şempanze savaşı, insanlar gibi şempanzelerin de içlerinde karanlık ve acımasız bir taraf olduğunu gözler önüne serdi.

Jane Goodall 1960 yılında, henüz 26 yaşındayken hayvanlara duyduğu sevginin gücüyle Tanzanya’ya doğru yola çıkmış ve şempanzeler üzerinde araştırma yapmaya başlamış. Sabırlı bir şekilde hayvanların güvenini kazanan Goodall, şempanzelerin fazlasıyla zeki ve sosyal yaratıklar olduğunu, alet kullanabildiklerini hatta savaştıkları ortaya çıkarıyor gazetelerin manşetlerinde yer buluyor. Jane Goodall hayatı ve macerası 2017 yılında belgesel haline getirilimiş ve birçok ödül alımış.

Kaynak: 1 2

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Ölen Kızıyla “Sanal Gerçeklik” Ortamında Buluşan Anne

Dünyayı Kurtaran Adam “Stanislav Petrov”