in

IKEA’NIN KURUCUSU INGVAR KAMPRAD

Mobilya denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri de IKEA. Dünyaca tanınmış bu markayı bugünlere getiren ve dünya çapında ”Var Yemez Amca’‘ denilen Ingvar Kamprad ve büyük muvaffakiyet hikayesi;

Kamprad’ın Çocukluğu;

Ingvar Kamprad 30 Mart 1926 tarihinde İsveç’in Smaland şehrinde dünyaya geldi. Çocukluğunu ise Agunnardy kasabası yakınlarındaki Elmtardy isimli bir çiftlikte geçirdi. IKEA markasının ismi de buradan gelir, yaşadığı yerin ve kendi isminin baş harfleri; Ingvar Kamprad Elmtardy Agnunnardy başka bir deyişle IKEA.

Ingvar para kazanmaya çok ufak yaşlarda başlamıştır. Stockholm‘den toplu şekilde aldığı kibritleri komşularına tek tek satan Ingvar daha sonra kalem, süs eşyaları, yem gibi bir çok ürün satmaya başlamış.

“İlk kazanmış olduğum para beni akılalmaz derecede mutlu etmişti.”Ingvar Kamprad

IKEA’nın kuruluşu;

Yalnızca 17 yaşında iken arkadaşları gezerken ve top oynarken, o kendi birikimleri ve babasından da aldığı bir miktar borç ile IKEA‘yı kurdu. Bir müddetliğine bir hayli ürün sattı ve daha sonra ona asıl serveti getirecek mobilya işine girmeye karar verdi.

“10 tane pahalı sandalye yerine 100 tane ucuz sandalye satmak daha iyidir.” diye düşünen Ingvar, kataloglar hazırlayarak hanelere dağıttı. Sürümden kazanmayı amaçlayan genç teşebbüsçü ilk başlarda alt ve orta sınıflara hitap etti ve mahalli atölyelerde yaptırdığı mobilyaları ucuz ücretlerden sattı.

Bu vaziyet yüzünden İsveç Mobilya Federasyonu tarafından kınandı, Ingvar bu sefer Polonya’dan mobilya dışardan almaya başladı. İsveç vergileri çok yüksek tutunca da, şirketin merkezini Danimarka’ya taşıdı. Her mesele karşısında yeni bir çözüm üretti ve IKEA’yı hızla dünya çapında bir marka haline getirmeyi muvaffak oldu.

Ingvar 1956 seneninde ilk defa bir tasarımcıyı işe aldı ve o tasarımcı Gillis Lundgren daha sonra bir röportajında şunları demiştir; “Tasarladığım bir masanın araba bagajına sığmadığını duyunca bana şöyle bağırdı; Sökün şu Allah’ın belası masanın ayaklarını!” Daha sonra IKEA müşterilerinin hanede kurabileceği mobilyalar üretmeye başladı.

Ünlü Tutumluluğu;

Neden “Var yemez” bölümüne gelecek olursak; Ingvar dünyanın en zengin insanlarından biri olmasına karşın hayatı süresince hep sade bir hayat sürdü. Can verene kadar 1993 Volvo model araç kullandı, neden diye sorduklarında ise şu yanıtı verdi; “Zira ihtiyacım yok.”

Kendisine ait bir uçağı olmamasına rağmen yaptığı uçak yolculuklarında da hep ekonomik sınıfı seçenek etti. Öğle yemeklerini IKEA’nın içinde yer alan restoranlarda yedi. Bu kadar zenginliğin içinde sade hayatı bir hayli insan tarafından acayip karşılansa da Kamprad’ın hayat felsefesi böyleydi.

Kamprad’ın Vefatı;

2015 seneninde Bloomberg Milyarderler İndeksi’ne göre Ingvar Kamprad, 38.6 milyar euroluk serveti ile dünyadaki en zengin 10. isim olmuştur.

Ingvar Kamprad 27 Ocak 2018 tarihinde 91 yaşında iken doğduğu ülke İsveç’te yaşamını yitirdi. Şu an şirketin başında 3 erkek çocuğundan en küçüğü olan Mathias Kamprad vardır.

Ingvar Kamprad eli sıkı miydi, idareli muydu bu ehemmiyetli değil, ehemmiyetli olan çok zengin olmasına karşın sade hayatından asla vazgeçmemiş olması ve mutluluğun zengin olmakla hiçbir ilgisinin olmadığını göstermiş olmasıydı…

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Yalı Çapkını tarafından yazıldı

Ölülerin Kraliçesi: Hades Tarafından Yeraltına Kaçırılan Persephone İle ilgili 5 Gerçek

Ünlü Yazarların Romanlarından en iyi 10 Kurgu Tanrıça