IHLAMURUM FAYDALARI NELER Mİ?

Ihlamurun faydaları nelerdir? Grip ve nezleye karşı ıhlamurun yararlarına beraber bakalım.


33
7 Paylaşım, 33 points

Ihlamur öksürük, grip ve salgın hastalıkların tedavileri için tüketilmektedr. Daha fazla verim almak için ıhlamura bal ve limon eklenebilir. Balın yardımıyla vücudun direnci için ve hastalıklarla mücadele için arttırılır. Ihlamur strese de iyi gelir, stresin yarattığı rahatsızlıklardan sizi korur. İşte, ıhlamur hakkında detaylı bilgiler …

Ihlamur çayı geleneksel olarak sakinleşmek ve ateş düşürmek için kullanılır. Özellikle kışın havaların soğumasıyla beraber limon ve balla birlikte içilen bu çay, soğuk algınlığı, grip, öksürük, nezle gibi hastalıklara karşı direnç sağlar. Metabolizmayı güçlendirerek vücut direncini yükseltir. Güçlü bir balgam söktürücü, nefes açıcıdır. Ihlamurun çiçeklerinde bulunan faydalı antioksidanlar iltihap giderici özellikler taşır; solunum yolları, kalp damar sağlığı ve kanser için etkili olabilir. Yüksek tansiyona iyi gelir. Ayrıca spazm önleyicidir, kadınların adet ağrılarına, bağırsak ve mide bozukluklarına karşı tüketilir. Sakinleştirici etkisi açısından çocuklar ve hatta bebekler için tüketimi uygun nadir bitkilerdendir. Tonik olarak veya buhar banyosu yoluyla cilt, göz, saç sağlığı ve temizliği için kullanılır.

Ihlamurun içerdiği vitamin ve mineraller

Ihlamur bitkisi A, B6, C ve P vitaminleri ve kalsiyum, demir, manganez minerallerini içerir. Tanen, protein, müsilaj ve glukoz bulunmaktadır. Potansiyel faydası kemferol, kuersetin, saponin, hesperidin gibi antioksidanlardan kaynaklanır.

İltihap gidericidir

Ihlamur çayında bulunan iltihap giderici antioksidanlar solunum yolu iltihapları, kas ağrıları ve spazmları, eklem ve baş ağrıları (migren dahil), artrit, gut ve zayıf kan dolaşımının neden olduğu yaralar dahil olmak üzere çeşitli iltihaplanma durumlarının tedavisine yardımcı olabilir. Ağrılı adet yaşayan kadınlara, ruh halindeki dalgalanmaları da önleyerek faydalı olabilir. Spazm giderici özellikleri şişkinlik, kabızlık, ishal, gaz, kramp gibi sorunlara iyi gelebilir. Ihlamur ağacından yapılan odun kömürü ülseratif kolit ve irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarının tedavisine destek olur.

Kalp sağlığını destekler

Ihlamur çayı kan basıncını düşürerek kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Arterlerde ve kan damarlarındaki iltihaplanmayı önleyebilir ve damar sertliği, kan pıhtısı, aritmi ve kalp krizi riskini azaltabilir. Ayrıca hipertansiyona iyi gelir. Ancak ıhlamur çayı içindeki bazı bileşiklerin kardiyotoksik yapısından dolayı, kalp hastalığı geçmişi olanların dikkatli tüketmesi önerilir.

Güçlü bir sakinleştiricidir

Ihlamur çayının en bilinen özelliği sakinleştirici ve dinlendirici olmasıdır. Uyku bozukluklarına iyi gelir, sinirleri yatıştırır. Stres ve kaygıyı azaltır. Anksiyete veya depresyon sorununuz varsa yatmadan önce 1 bardak ıhlamur çayı içmek kendinizi daha iyi hissetmenizi ve rahat uyumanızı sağlayabilir. Çocuklarda hiperaktivite sorunu için ve altı aylıktan büyük bebekler için (eğer alerji yoksa) kullanımı güvenlidir.

Saçları besler

Saçlarınızı parlatmak için, ıhlamur yaprakları ve çiçeklerini birlikte kaynatarak elde edilen suyla saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Ayrıca ıhlamur suyu kafa derinizi rahatlatır, saç derinizi ve saç köklerinizi güçlendirerek saç dökülmesinin önüne geçer.

Bağışıklığı güçlendirir

Yapılan bazı çalışmalarda ıhlamur çiçeğinden elde edilen bileşiklerin çeşitli bakteri ve maya türlerine karşı etkili olduğu, bağışıklık sistemini destekleyerek vücudu hastalıklara karşı güçlendirdiği bulunmuştur. Ancak bu etkilerin ıhlamur çayının tüketimiyle de sağlanabileceğine dair bilimsel kanıtlar eksiktir.

Ihlamur çayı nasıl yapılır? Nasıl tüketilm

Ihlamurun Faydaları


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

33
7 Paylaşım, 33 points