in

Iğdır'da Tuhaf Bir Hayvan İskeleti Bulundu:

Uzun bir süredir kullanılmayan bir firmanın bahçesinde kazı çalışması yapmakta olan işçiler, ne olduklarını anlayamadıkları bir hayvana ait bir iskelet buldu. İşçilerin Iğdır Üniversitesi’nden akademisyenleri arayıp olayı bildirmesiyle bölgeye gelen yetkililer, detaylı bir biçimde incelemek üzere iskeleti üniversiteye götürdü.

Geçtiğimiz hafta eski bir iplik fabrikasının bahçesinde kazı çalışması yapan işçiler, türünün ne olduğu anlaşılamayan bir hayvan iskeleti buldu. İskeletin; bir hayli yırtıcı dişlere sahip ve yaklaşık 1 metre boyunda olduğu, formunun ise sağlam olduğu bilgisi paylaşıldı.

İskeletin üstünde hala daha bazı sağlam dokuların da olduğunu fark eden işçiler, Iğdır Üniversitesi Biyoçeşitlilik Araştırma ve Uygulama Merkezi’ndeki (BİYOMER) akademisyenlere ulaşarak durumu yetkililere bildirdi.

İskelet, incelenmek üzere Iğdır Üniversitesi’ne götürüldü

Bunun üzerine akademisyenler, kazı çalışmasının gerçekleştiği bölgeye giderek hayvan iskeletini inceledi. İskeletin hangi hayvana ait olduğunu anlayamayan akademisyenler, daha sonrasında ise gizemli iskeleti bölgeden alarak, inceleme yapabilmek için zarar vermeden Iğdır Üniversitesi’ne götürdü. İskelet; burda daha ayrıntılı bir biçimde incelenerek, hangi türe ait olduğuna dair detaylı bir biçimde araştırılacak.

BİYOMER yetkililerinden Dr. Öğretim Üyesi Belkıs Muca Yiğit, inceleme sonrası tür tespiti yapmaya çalışacaklarını belirterek yeniden bir bilgilendirme yapacaklarını; bunu müteakip de iskeletin müze materyali olarak kullanılmasını sağlayacaklarını aktardı. Kazı yapılan bölgenin işletme yetkilisi olan Yusuf Kıtay ise yapmış olduğu açıklamada; yaklaşık olarak 40 senedir kullanılmayan tesiste bulunan iskeletin şeklinin dikkatlerini çektiğini söyleyerek, “Özellikle arka bacaklarının uzun olması dikkatimizi çekti. Ayaklarının toynak değil de tırnak olması ve sivri dişleri olduğundan dolayı ‘enteresan bir tür olabilir’ diye yetkililere bilgi verdik. Kontroller yapılacak, biz de merak ediyoruz. Umarım enteresan bir şey çıkar ve bilim için yararlı olur.” ifadelerine yer verdi.

This post was created with our nice and easy submission form. Create your post!

Bir cevap yazın

Written by Yalı Çapkını

Fahrettin Koca'dan Üçüncü Doz Açıklaması:

Bitcoin ve Ethereum, Bir Kez Daha ATH Yaptı