İÇLİ KÖFTENİN ANA VATANI ASLINDA…?

İçli Köftenin ana vatanının Lübnan olduğu bilinmektedir.


45
51 Paylaşım, 45 points

Lübnan, mükemmel hava şartları hasebiyle verimli toprakları olan ve ehemmiyetli konumuyla bir hayli kültürden kendisine katkı sağlamış bahtlı bir ülkedir. Bu yüzden Lübnan’da her mevsim organik meyve ve sebzenin yanı sıra tüm hayvansal gıdalar bolca mevcuttur.

Dünyanın en renkli mutfaklarından birine sahip olan Lübnan’ın yaygın tüketilen gıdaları soğan, sarımsak, patlıcan, incir, nar, hurma, zeytin, nohut, üzüm, buğday ve arpadır. Ülke’de çok sayıda bulunan koyun, tavuk ve keçi gibi hayvanlar ciddi bir et tüketimine kapı aralarken ülkenin Akdeniz’e olan kıyısı deniz ürünlerinin de bolca tüketilmesini sağlamaktadır.

Son zamanlarda Lübnan’ın dünyaca tanınmış yemeklerinde Arap tesiri oldukça barizdir. Lübnan mutfağının en ayırıcı özelliklerinden biri mezeye olan düşkünlüktür. Lübnan’da hem dışarıda yenilen özel yemeklerde hem de hanede yenilen rutin yemeklerde meze her daim ön tasarıdadır ve ana yemekten önce ekmekle beraber tüketilmektedir. Lübnan’ın hemen hemen tüm dünya tarafından tanınan en ünlü yemeği Kibbeh’tir.

Kıbbeh

Lübnan’nın en ünlü yemeklerinden biri olan kibbeh, aslında Türk mutfağının da bilinen tatlarından biri olan içli köftedir. Türk mutfağında ara sıcaklar içinde tüketilen kibbeh Lübnan mutfağının ana yemeklerinden olup birçok değişik formatta hazırlanıp sunulmaktadır.

Bunlardan biri Türk mutfağındaki çiğ köfteye oldukça yakın olan Kibbeh Nayee’dir. Kibbeh Nayee, kıyma olarak çekilmiş kırmızı etin Lübnan’a has çeşitli baharat ve sıvılarla çok az yoğrulmasıyla hazırlanıp servis edilmektedir.

Diğer bir kibbeh türü ise, bulgur, soğan ve nane ile yoğrulmuş kuzu etinin yuvarlak bir tepsiye preslendikten sonra fırınlanarak pişirilen Kibbeh bil Saneeya’dir. Kibbeh bil Saneeya genelde yoğurt ile birlikte servis edilmektedir.

Diğer bir kibbeh türü olan Kİbbeh rass ise Türk mutfağındaki içli köftenin aynısıdır.


Beğen, ve Arkadaşlarınla Paylaş, Onlar da haberdar olsunlar.

45
51 Paylaşım, 45 points