in , , ,

Hiç Futbol Oynamamış En Büyük Futbolcu, Carlos Kaiser’in Sıradışı Öyküsü

Tam adıyla Carlos Henrique Raposo, bilinen ismi ile Carlos Kaiser, 1964 yılında Rio Pardo’da dünyaya geldi ve her Brezilyalı çocuk gibi sokaklarda futbol oynayarak büyüdü. Henüz 10 yaşındayken ailesi yeteneği keşfediyor ve onu futbola yönlendiriyor.

Carlos 10 yaşından itibaren Botafogo kulübünün altyapısında oynamaya başladı. Carlos’un ailesi onun futbolcu olmasını istiyordu. Çünkü Carlos’un futbolcu olması aile için bir kurtuluştu. Carlos futbolcu olursa zengin olacaklarını düşünüyorlardı. Ancak Carlos, futbol oynama konusunda pek de istekli değil fakat hayat da onu bir şekilde futbolun içine itiyordu. Henüz çocuk yaşta acayip bir taktik keşfediyor: sakatlık!

Gençliğinde Franz Beckenbauer’e benzediği için “Kaiser” lakabı takılan ve Carlos Kaiser olarak anılmaya başlayan Carlos, özünde yetenekli bir çocuktu. 1979 yılında bir antrenman sırasında Meksikalı yetenek avcılarının gözüne giriyor ve Meksika’nın Puebla  kulübüne transfer olarak profosyonel futbol hayatı başlıyor. Fakat tek bir maça bile çıkmadan sözleşmesi fes ediliyor ve Brezilya’ya geri dönüyor.

“Nasıl başlarsa öyle gider” sözünü doğrularcasına bir futbol kariyeri olan Carlos Kaiser tam 24 yıllık profesyonel futbolculuk hayatı boyunca ayağına doğru dürüst top değmeden jübile yapıyor.

Carlos sözleşme imzaladığı her takımın antrenmanında kendini yalandan sakatlıyor ve tüm sezonu tabiri caizse yatarak geçiriyor. Zaman zaman “Anneannem öldü” diyor idmana ve maçlara gelmiyor.

Şeytan tüyü olan Carlos, sakatlığı esnasında yönetiminden malzemecisine, oyunculardan taraftara kadar herkesle arasını inanılmaz iyi tutuyor. Herkes bir gün Kaiser’in iyileşip fırtına estireceğini düşünüyor ama o işler hiç öyle olmuyor.

Gittiği her kulüplerde etkili kişiler, şeytan tüyüylr tavlıyor ve onlara sürekli etkileyici futbol kariyerini anlatarak beklenti oluşturuyor. Gazetecilere, futbolculara ve kulüp sahiplerine ayrı ayrı bir ton yalan söyleyerek, inanılmaz bir yalan ağı oluşturuyor tabi o dönemlerde internet de olmadığı için Carlos’ın yalanlarını kimse kontrol de edemiyor.

Futbol tarihinin en büyük dolandırıcısı sayılan Carlos Kaiser, 1980’li ve 1990’lı yıllarda Brezilya kulüpleri olan Flamengo, Fluminense, Botafogo ve Vasco da Gama’nın yanı sıra ABD, Fransa ve Meksika’da çeşitli takımlarda forma giydi.

Rio de Janeiro’nun America takımında bir dönem Carlos Kaiser’le birlikte forma giyen Mauricio de Oliveira Anastacio, onun için “Tek istediği futbolcuların yaşadığı muhteşem hayatı yaşamaktı ve bunları yaparken de futbolcu olarak anılıp hiçbir sorumluluk almak istemiyordu” diyor. Yani Carlos, futboldan çok futbolculuğu seviyor.

Carlos Kaiser, bir gün Rio ekiplerinden Bangu’nun formasını giyerken hocası onun oyuna girmesini istiyor. Tabii ki oyuna girmek istemeyen Kaiser, ısınırken kale arkasındaki rakip takım taraftarıyla kavga çıkarıyor ve oyuna giremeden kırmızı kart görüyor.

Maçın ardından çok sinirlenen kulüp başkanı, Kaiser’in yanına soyunma odasına geliyor. Ancak çoktan senaryosunu hazırlayan Kaiser, başkana “Sizi 13 yaşındayken kaybettiğim babama çok benzetiyorum. Kale arkasındakiler size küfredince dayanamayıp onlara daldım, çok sinirlenmiştim” diyor. Bunu duyan başkan, duygularına hakim olamayıp Kaiser’e sarılıyor. Sonuç olarak ertesi gün 1 yıllık sözleşme daha…

24 yıl futbolculuk hayatında yüzlerce üçkağıt  hikayesine sahip olan Carlos Kaiser’in hayatı 2018 yılında “Kaiser! The Greatest Footballer Never to Play Football” (Hiç Futbol Oynamamış En Büyük Futbolcu: Kaiser) isimli belgesele konu oluyor. Yine aynı yıl Gazeteci Rob Smyth, Kaisr’in hayatını konu alan kitabı kaleme alıyor.

The Guardian’a verdiği bir röportajda “ben öteki oyunculardan olmak istedim” diyen Kaiser, “sadece oynamak istemiyordum, eğer benim futbolcu olmamı istiyorlarsa bu onların sorunu. İsa bile herkesi memnun edemedi. Ben nasıl edeyim?” diye konuşmuş.

Carlos Henrique Raposo nam-ı diğer Carlos Kaiser, Rio’da bir spor salonunda eğitmenlik yaparak hayatına devam ediyor.

Kaynak: 1 2 3


İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Kendi Kalesine Attığı Gol, Hayatına Mâl Olan Futbolcu “Andrés Escobar”

Sheffield United’ın 153 Kiloluk Efsane Kalecisi “Şişman Foulke”

Dünya Futbol Tarihinin En Onursuz Golü!

Kim Bu Zlatan İbrahimoviç?

[zombify_post]

Bir cevap yazın

Written by Bay Yorum

Okyanus Ortasında 76 Gün Mahsur Kalan Denizcinin İnanılmaz Hikayesi

Einstein’ın Eşi Mileva’ya İmzalattığı “Bu Kadar da Olmaz” Dedirten Evlilik Sözleşmesi